Dodatek do emerytury po 65. roku życia. Ci seniorzy otrzymają kilkaset złotych co miesiąc i dożywotnio

Seniorzy mogą liczyć nie tylko na coroczną waloryzację, "trzynastki" oraz "czternastki", ale także na inne dodatki, które pełnią funkcję świadczeń uzupełniających. Niektóre z nich wyniosą nawet 1500 zł. Kto może je otrzymać i jakie warunki należy spełnić?

Rosnące koszty życia sprawiają, że seniorzy szukają kolejnych sposobów na oszczędzanie. Comiesięczny, dodatkowy zastrzyk gotówki w postaci świadczeń uzupełniających z pewnością pomoże podreperować budżet. Kto może na niego liczyć?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo "Nigdy nie liczyłam na opiekuńczość państwa". Beata Kozidrak włącza się w dyskusję o emeryturach gwiazd

Ci seniorzy mogą liczyć na dodatkowe 200 zł co miesiąc. Dotyczy to osób, które pełniły szczególną funkcję

Pierwszą grupą seniorów, która może liczyć na dodatkowe pieniądze co miesiąc i dożywotnio są strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej oraz ratownicy górscy. Jeśli pełnili te funkcje przez 25 lat w przypadku mężczyzn lub 20 lat w przypadku kobiet, brali aktywny udział w akcjach ratunkowych (przynajmniej jedna w roku) i osiągnęli wymagany wiek emerytalny otrzymają dodatkowe 200 zł do emerytury co miesiąc. W tym celu muszą złożyć wniosek do miejskiego lub powiatowego komendanta straży pożarnej, a świadczenie będzie wypłacać ZER MSWiA.

500 plus dla seniora. Od 1 marca obowiązuje wyższy próg

Dodatek 500 plus dla seniora, choć nazwa wskazuje inaczej, to świadczenie, o które może ubiegać się każda osoba, która skończyła 18 lat i jest niezdolna do samodzielnej egzystencji, a inne świadczenia, które pobiera nie przekraczają 2157,80 zł. Co istotne, nie zawsze wynosi równe 500 zł. Osoby, które:

  • otrzymują z tytułu innych świadczeń do 1657,80 zł otrzymają pełną kwotę,
  • otrzymują z tytułu innych świadczeń od 1657,80 zł do 2157,80 zł muszą liczyć się z niższą kwotą.

500 plus dla seniora wypłacane jest na wniosek, do którego należy dołączyć odpowiednią dokumentację potwierdzającą stan zdrowia. Otrzymuje się je co miesiąc i dożywotnio.

Świadczenie Mama+ to nawet 1500 zł co miesiąc. Jest jednak jeden szkopuł

Na szczególną uwagę zasługuje świadczenie Mama 4+, które mogą otrzymać zarówno mamy, jak i ojcowie. Dotyczy ono:

  • kobiet po 60. roku życia, które wychowały czwórkę lub więcej dzieci,
  • mężczyzn po 65. roku życia, którzy wychowali co najmniej 4 dzieci, gdyż ich matka zmarła, porzuciła je lub nie brała udziału w ich życiu przez dłuższy czas.

Ile pieniędzy otrzymają rodzice? Jeśli:

  • nie pobierają żadnego świadczenia, będzie to 1588,44 zł, czyli tyle, ile od 1 marca wynosi minimalna emerytura,
  • pobierają świadczenie, ale niższe niż minimalne, dodatek dopełni tę kwotę, czyli np. jeśli teraz twoja emerytura wynosi 1000 zł, możesz liczyć na 588,44 zł z tego tytułu.
Więcej o: