Jak wyczyścić materac? Posyp tym łóżko, a plamy i nieprzyjemne zapachy znikną

Jak wyczyścić materac? By zachować go w dobrym stanie, dobrze robić to regularnie. Dzięki temu pozbędziesz się kurzu, roztoczy, plam i nieprzyjemnych zapachów. Nie potrzebujesz do tego specjalistycznych środków ani drogich urządzeń. Wystarczy ten banalnie prosty patent.

Poszewki na pościel i prześcieradła pierzesz regularnie, wietrzysz kołdry i poduszki, ale jak często czyścisz materac? Martwy naskórek, kurz, włosy stają się pożywką dla roztoczy i bakterii. Po pewnym czasie mogą prowadzić do problemów z alergią. To dlatego nie zapominaj o czyszczeniu materaca i odkurzaniu go co najmniej raz w tygodniu. W pozbyciu się plam, zabrudzeń i nieprzyjemnej woni pomoże niezawodny produkt. Kosztuje 2 zł, a potrafi znacznie ułatwić codzienne porządki.

Zobacz wideo Idealnie białe firanki? Dwa domowe sposoby

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak wyczyścić materac? Wypróbuj ten banalnie prosty patent

Wbrew pozorom, czyszczenie materaca wcale nie musi być czasochłonne i drogie. Choć na rynku znaleźć można wiele środków i firm oferujących taką usługę, możesz to równie skutecznie zrobić samodzielnie. Wystarczy paczka niezawodnej sody. To produkt, który potrafi ułatwić codzienne porządki. Jak wyczyścić materac przy pomocy sody? Swoim sposobem podzieliła się Carolina McCauley, influencerka znana z pokazywania przydatnych tricków i domowych lifehacków. Będziesz potrzebować opakowania sody oczyszczonej, sitka (możesz też wykorzystać przesiewacz do mąki) i ulubionego olejku eterycznego, np. lawendowego. Sposób ten nie będzie kosztował więc więcej, niż 2-3 zł.

  1. W misce wymieszaj opakowanie sody z kilkoma kroplami olejku eterycznego.
  2. Przy pomocy sitka posyp sodą materac, dokładnie pokrywając proszkiem całą jego powierzchnię.
  3. Pozostaw na ok. 30 minut lub godzinę.
  4. Po wszystkim odkurz sodę odkurzaczem.

Soda z dodatkiem olejku sprawi, że zabrudzenia znikną, a materac będzie odświeżony i pachnący. Uwaga! Do odkurzenia sody najlepiej wykorzystaj sprzęt z workiem. Odkurzacze bezworkowe mogą sobie nie poradzić z takim zadaniem, a dodatkowo możesz uszkodzić urządzenie.

 

Nie tylko czyszczenie materaca. Soda oczyszczona do sprzątania

Carolina McCauley zaprezentowała też inne sposoby na wykorzystanie sody oczyszczonej w codziennych porządkach. Do czego jeszcze można ją wykorzystać?

  • Czyszczenie deski do krojenia: posyp deskę obficie sodą oczyszczoną. Pozostaw na kilka minut. Następnie polej sokiem z cytryny i wyszoruj przy pomocy połówki cytryny. Po wszystkim spłucz pod bieżącą wodą. Soda i cytryna odświeżą deskę, zneutralizują nieprzyjemne zapachy i pomogą pozbyć się brzydkich plam.
  • Czyszczenie odpływu w zlewie: paczkę sody wsyp do zlewu. Wlej 100 ml octu, odpływ przykryj ściereczką. Po kilku minutach, gdy piana zniknie, wlej do środka ciepłą wodę. W wyniku gwałtownej reakcji resztki zalegające w odpływie powinny "oderwać się" i spłynąć razem z wodą. Dodatkowo pozbędziesz się nieprzyjemnej woni.
Więcej o: