Dlaczego w windzie jest lustro? Wbrew pozorom nie chodzi tylko o selfie. Powody mogą zaskakiwać

Dziś trudno sobie wyobrazić windę bez lustra, choć w starym budownictwie zdarzają się jeszcze takie przypadki. Dla wielu to naturalne zjawisko. Dlaczego w windzie jest lustro? Wbrew pozorom, estetyka to tylko jeden z wielu powodów.

Lustro jest dziś stałym elementem wyposażenia wind. Wbrew pozorom nie służy tylko do robienia zdjęć czy poprawiania fryzury i makijażu. Powodów jest wiele, a niektóre mogą brzmieć dość zaskakująco. Dlaczego w windach montowane są lustra?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak doczyścić szybę lub lustro? Wypróbuj nasz trik z ziemniakiem

Dlaczego w windzie jest lustro? Te powody brzmią zaskakująco

Jednym z powodów jest przeciwdziałanie nudzie. Kiedyś windy poruszały się wolno. Zauważono, że zamontowanie lustra sprawia, że mniej osób skarży się na tempo jazdy. To odwracało uwagę pasażerów, którzy myśleli o swoim odbiciu w lustrze lub odbiciu współpasażerów, a nie o wolnej windzie. Przy okazji mogli poprawić ubiór, fryzurę czy makijaż przed ważnym spotkaniem. Zwyczaj fotografowania się w windzie pojawił się już znacznie później.

To jednak niejedyny powód, dla którego w windach montowane są lustra. Inną ważną przyczyną jest bezpieczeństwo. Gdy w windzie znajduje się kilka osób, dzięki odbiciom w lustrze widać, co robią. Dodatkowo zauważono, że lustra przeciwdziałają wandalizmom czy kradzieżom kieszonkowym. Ludzie mniej chętnie decydują się na popełnienie przestępstwa, gdy czują się obserwowani lub widzą swoje odbicie. A przy tym szklaną powierzchnię trudniej jest zniszczyć.

Dlaczego w windach montowane są lustra? Pomagają osobom z niepełnosprawnością

Lustra w windzie pomagają też osobom z klaustrofobią. Dzięki nim przestrzeń wydaje się większa, jaśniejsza i bardziej przyjazna. Zmniejszają uczucie dyskomfortu i pomagają skutecznie odwrócić uwagę od nieprzyjemnych myśli.

Lustro pomaga też osobom z niepełnosprawnością, które poruszają się na wózkach. Dzięki nim mogą wjechać do windy tyłem, łatwiej też im manewrować wewnątrz. Te często są zbyt ciasne, by można było się w nich swobodnie obrócić na wózku, więc obecność lustra jest znacznym ułatwieniem przy wsiadaniu i wysiadaniu.

Więcej o: