Kiedy sadzić truskawki? Nie przegap tego terminu, a krzewy będą uginać się od owoców

Kiedy siać truskawki, by wyrosły słodkie i soczyste? W zależności od rodzaju sadzonki terminów jest kilka. Jeśli chcesz cieszyć się pysznymi owocami jeszcze w tym roku, zabierz się za to już wkrótce. Podpowiadamy także, kiedy sadzić pomidory oraz cebulę.

Wiosna to czas, kiedy przyroda budzi się do życia, a ogrodnicy mają pełne ręce roboty. Jeśli chcesz niebawem cieszyć się pysznymi zbiorami w postaci słodkich truskawek, soczystych pomidorów i smacznej cebulki, to najlepszy moment na ich sadzenie. Podpowiadamy, kiedy dokładnie należy zacząć.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Truskawka to tak naprawdę poziomka! I na dodatek... ananasowa

Kiedy sadzić truskawki? Przygotuj się do sadzenia, a pyszne owoce zbierzesz jeszcze tej wiosny

Truskawki są bardzo łatwe w hodowli, dzięki czemu niemal każdy, kto ma ogródek, może cieszyć się ich smakiem. Co więcej, ponieważ dostępne są trzy typy sadzonek, możemy sadzić je przez większą część roku. Kiedy dokładnie?

  • Wczesną wiosną lub jesienią, jeśli mamy sadzonki zielone (kopane). Obrodzą niezwykle bogato już w drugim roku po posadzeniu, a ich smakiem będziemy cieszyć się przez kolejne lata.
  • Od wczesnej wiosny do końca czerwca w przypadku sadzonek typu frigo. W tym przypadku smakowite owoce pojawią się już po dwóch miesiącach!
  • Od początku wiosny do końca maja lub od początku lipca do wczesnej jesieni, jeśli mamy sadzonki doniczkowe, choć najlepszym okresem zdecydowanie jest środek lata, dzięki czemu już na wiosnę zbierzemy pierwsze owoce.

Kiedy sadzić pomidory? To zależy od tego, w jaki sposób chcesz to zrobić

Wbrew pozorom także hodowla pomidorów nie należy do najtrudniejszych. Ich wysiew najlepiej zacząć już niedługo, bo pod koniec marca i wraz z początkiem kwietnia. W przypadku sadzonek do gruntu najlepszym terminem jest okres po umownym 15 maja, kiedy prawdopodobieństwo zimowych przymrozków znacznie spada. Należy wybrać ciepły, pochmurny dzień. Z kolei, jeśli planujemy sadzić pomidory pod folią, możemy zrobić to od połowy lutego do ok. 20 marca, a następnie przenieść je do gruntu pod koniec marca.

Kiedy sadzić cebulę dymkę? Zacznij jeszcze w tym miesiącu

Cebula to jedno z najchętniej wybieranych przez nas warzyw, które również nie należy do trudnych do wyhodowania. Co więcej, jest odporna na kilkudniowe przymrozki, dzięki czemu możesz zasadzić ją do gruntu już w marcu oraz w kwietniu. W trakcie sadzenia pamiętaj, by nie wciskać jej głęboko w ziemię, ale zrobić to tak, by trochę wystawała lub góra była na poziomie gruntu. Co istotne, cebule możemy posadzić także w domu w doniczce i cieszyć się zdrowym, świeżym szczypiorkiem.

Więcej o: