Urodzeni między 1948 a 1969 rokiem mogą przejść na wcześniejszą emeryturę, muszą jednak spełnić ściśle określone warunki, w tym te określające charakter pracy jako zatrudnienie w szczególnych warunkach. Komu przysługuje prawo do wcześniejszej emerytury? Co trzeba zrobić, by otrzymać świadczenie?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Wcześniejsza emerytura dla urodzonych po 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r., przysługuje osobom, które pracowały w szczególnych warunkach lub były zatrudnione w szczególnym charakterze. To jednak niejedyny warunek. Wcześniejsza emerytura przysługuje osobie, która:
Wiek i staż pracy określane są szczegółowo w zależności od charakteru pracy. Pełen wykaz zawodów znaleźć można na stronie ZUS. Szczegółowe zasady reguluje rozporządzenie z 7 lutego 1983 roku.
Podstawą do uznania, że przysługuje ci wcześniejsza emerytura dla osób urodzonych po 1948 i przed 1969 rokiem, jest posiadanie odpowiedniego zapisu w świadectwie pracy. Gdy pracodawca stosuje się do resortowych wykazów stanowisk pracy w szczególnych warunkach, dokument ten musi wskazywać:
Jeśli zatrudnienie dotyczy firmy prywatnej, wystarczy, że zawód wskazany w świadectwie pracy znajduje się w wykazie rodzaju prac i stanowisk wymienionych w Rozporządzeniu o szczególnych warunkach pracy z 7 lutego 1983 roku.