Zmieszaj składniki i zanurz filtr od okapu. Po godzinie tłuszcz zejdzie bez szorowania

Filtr od okapu kuchennego z czasem pokrywa się brudem, tłuszczem, a nawet kurzem. To sprawia, że warto regularnie go czyścić, by usuwanie zabrudzeń nie było trudne i nie zajmowało wiele czasu. Jeśli zdarza ci się o tym, zapomnieć, nic straconego. Pomogą tanie i sprawdzone domowe sposoby.

Praktycznie każdy z nas zdaje sobie sprawę, że filtry z okapu kuchennego wymagają regularnego i starannego czyszczenia. Często zdarza się nam o tym zapominać, a powierzchnia pokrywa się brudem, kurzem i tłuszczem, przez co urządzenie nie spełnia prawidłowo swojej funkcji i przepuszcza o wiele mniej powietrza. Działa też głośniej, co na dłuższą metę bywa uciążliwe. Okazuje się, że prosta, domowa metoda rozwiąże problem szybko i skutecznie — bez potrzeby mozolnego szorowania. Wystarczy zanurzyć filtr w mieszance produktów, które zapewne masz w domu, a efekty zauważysz już po godzinie. Nie zapomnij, by przed podjęciem działań odłączyć urządzenie od zasilania. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 4 praktyczne zastosowania filtrów do kawy - przekonaj się, jak często mogą przydać ci się w domu

Jak wyczyścić filtr od okapu? Zanurz na godzinę w tym płynie, a tłuszcz zejdzie bez szorowania

Zamiast czasochłonnego szorowania filtra z okapu warto wypróbować sposób, który jest o wiele prostszy. Wystarczy przygotować mieszankę z domowych produktów, dzięki której zabrudzenia i tłuszcz zejdą bez większego problemu.

  1. Przyszykuj szerokie naczynie, w którym zmieści się filtr. Możesz skorzystać też z wanny.
  2. Wlej do środka gorącą wodę w takiej ilości, by przedmiot mógł być w pełni zanurzony.
  3. Wsyp do wody dwie łyżki sody oczyszczonej, dodaj jedną łyżkę płynu do naczyń i jedną łyżkę pasty do zębów. Wymieszaj dokładnie roztwór.
  4. Zanurz filtr w płynie i odczekaj 1 godzinę.
  5. Przetrzyj elementy filtra szorstką stroną gąbki do naczyń lub szczoteczką do zębów, by pozbyć się resztek zabrudzeń. Powinny być miękkie i odchodzić bez większego problemu.
  6. Wypłucz filtr pod bieżącą wodą, wytrzyj i dla pewności pozostaw na jakiś czas do wyschnięcia.

Dokładne czyszczenie filtra od okapu warto przeprowadzać co najmniej raz w miesiącu.

Jak umyć kratkę z okapu? Wykorzystaj olej, oliwę z oliwek lub oliwkę dla niemowląt

Okazuje się, że w czyszczeniu kratki z okapu świetnie sprawdzą się... tłuszcze. W celu usunięcia lepkich i tłustych osadów warto nanieść gąbką na filtr wybrany produkt (olej, oliwę z oliwek lub oliwkę dla niemowląt), zetrzeć je twardą stroną gąbki, a później namoczoną w ciepłej wodzie ściereczką z mikrofibry. Ewentualnych resztek tłuszczu można się też pozbyć, wycierając elementy miękkim ręcznikiem papierowym.

Więcej o: