Codziennie piła wino, paliła papierosy i jadła czekoladę. Przeżyła 122 lata. Jaki był jej sekret?

Jeanne Louise Calment to prawdziwa rekordzistka. Kobieta przeżyła 122 lata i 164 dni. Tym samym stała się jedynym na świecie udowodnionym przypadkiem osoby, która żyła ponad 120 lat. Jaki był sekret jej dobrego zdrowia?

Jeanne Louise Calment mieszkała we francuskim mieście Arles przez całe swoje życie. Kobieta przeżyła 122 lata i 164 dni, dzięki czemu stała się rekordzistką wśród najdłużej żyjących osób. Zmarła w sierpniu 1997 roku. Sprawdźcie, jaki był sekret długowieczności Jeanne. Jej styl życia może zaskoczyć.

Zobacz wideo Wiek emerytalny należy obniżać, podwyższać, zostawić bez zmian?

Przeżyła 122 lata. Papierosy paliła do 117 roku życia

Członkom rodziny Jeanne również udało się dożyć sędziwego wieku. Jej ojciec zmarł w wieku 96 lat, natomiast brat dożył 97 lat. Okazuje się, że dieta Jeanne Calment wcale nie należała do najzdrowszych. Kobieta wyznała, że jej trzema ulubionymi produktami była oliwa z oliwek, czekolada i porto, czyli portugalskie wino. Staruszka do 117 roku życia paliła też papierosy. Była jednak w świetnej formie. Jeździła na rowerze do 100. roku życia, a wieku 85 lat zaczęła ćwiczyć szermierkę. - Jej zdaniem, długowieczność to zasługa uśmiechu i optymizmu - jak czytamy na portalu dziennikpolski24.pl.

 

Wino, czekolada i oliwa z oliwek. Oto sekret długowieczności Jeanne

Calment bardzo długo była samodzielna. Mieszkała w swoim domu do 110 roku życia, dopiero później trafiła do domu opieki w rodzinnym Arles. Jej długowieczność budziła zainteresowanie na całym świecie. Jak wyglądało życie Jeanne? Codziennie piła przynajmniej jeden kieliszek porto, zjadała kilogram czekolady tygodniowo, a do potraw dodawała oliwę z oliwek. Oliwą nacierała również skórę. Gdy ktoś pytał o sekret jej długiego życia, odpowiadała: "Dobry Pan Bóg o mnie zapomniał".

 

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl

Więcej o: