Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Jeśli jesteś nowy w świecie storczyków, nie bój się ich. Wiele storczyków może być łatwych w uprawie, jeśli poświęcisz trochę czasu, aby dowiedzieć się, czego potrzebują. Przesadzanie orchidei, może wyglądać przerażająco, w rzeczywistości jest bardzo łatwe do zrobienia.
Zobacz wideo
Modne pomysły na prezenty z kwiatów. Nie tylko flower box
Jak rozmnożyć storczyka? Trzy oznaki, że roślina wymaga przesadzenia
Wiosna to czas, aby przyjrzeć się storczykom, które posiadamy, aby ocenić potrzebę przesadzania. Gdy zobaczysz nowe przyrosty, to sygnał, że roślina wychodzi z cyklu uśpienia. Jest to najlepszy czas na przesadzanie. Nie powinniśmy się obawiać tego zabiegu, gdyż nie jest on specjalnie skomplikowany, a głównie opiera się na dobraniu odpowiedniego podłoża dla rośliny i technice przesadzania. Będziesz wiedział, że nadszedł czas na przesadzenie, jeśli któryś z poniższych powodów dotyczy twojej rośliny:
- Orchidea ma mocno splątane korzenie. Daj roślinom przestrzeń do oddychania, umieszczając je co rok lub dwa w większej doniczce ze świeżą ziemią doniczkową.
- Minęło trochę czasu od przesadzenia. Storczyki, potrzebują świeżej mieszanki doniczkowej mniej więcej co roku. Zapewnia to mu składniki odżywcze i sprzyja prawidłowej cyrkulacji powietrza. Gleba, która nie jest wymieniana, może zatrzymywać więcej wody, co prowadzi do gnicia korzeni i naraża orchideę na choroby grzybowe.
- Korzenie orchidei są miękkie i brązowe w dotyku. Jeśli czekałeś zbyt długo z przesadzeniem, zauważysz, że orchidea zatrzymuje zbyt dużo wody. Świeża mieszanka doniczkowa do orchidei zapewni roślinie środowisko, którego potrzebuje, aby była rosła zdrowa i pięknie kwitła.
Jak przesadzić storczyka? Krok po kroku jak zrobić to bez trudu
Przed rozpoczęciem dobrze wyjąć storczyka z obecnej doniczki i zanurzyć w chłodnej, ale nie zimnej wodzie na 30 minut. Pomoże to zmiękczyć i poluzować podłoże, ułatwiając oddzielenie korzeni. Jeżeli będą zbytnio przesuszone, podczas przesadzania mogą się połamać. Moczenie możesz wykonać w zlewie lub wiadrze.
- Wybierz odpowiednie podłoże. Najlepsza jest mieszanka kompostowana kory sosnowej, torfu włóknistego wysokiego oraz chipsów kokosowych.
- Usuń orchideę, z obecnego pojemnika. Palcami chwyć ją u podstawy, pod najniższymi liśćmi. Delikatnie poruszaj storczykiem, ciągnąc w górę, aby oddzielić go od podłoża do sadzenia.
- Używając nożyc, przytnij do zdrowej tkanki wszystkie stare korzenie, które są brązowe lub pomarszczone.
- Napełnij pojemnik do jednej trzeciej, materiałem do sadzenia. Kora nie powinna być ubita zbyt ciasno, ale wystarczająco ciasno, aby bezpiecznie zakotwiczyć orchideę.
- Delikatnie umieść roślinę w doniczce i dosyp podłożę, tak aby storczyk był umiejscowiony stabilnie. Nie ugniataj i nie ubijaj ziemi, tylko pozwól jej się swobodnie ułożyć.
- Aby uniknąć szoku związanego z przeszczepem, umieść roślinę w chłodnym miejscu z dobrą cyrkulacją powietrza.
- Kiedy orchidea wykazuje oznaki ponownego aktywnego wzrostu, wznów regularną pielęgnację.