Kiedy wypłata 13. emerytury 2023? Ci seniorzy otrzymają niemal 200 zł mniej

Już w przyszłym miesiącu na konta seniorów wpłyną dodatkowe pieniądze w postaci 13. emerytury. Niestety tym razem świadczenie nie będzie zwolnione z podatku. Oznacza to, że niektórzy otrzymają niższe kwoty. Ile wyniosą?

1 marca miała miejsce rekordowa waloryzacja, z powodu której minimalne świadczenie wzrosło z 1338,44 zł brutto do 1588,44 zł. Także w tym roku seniorzy mogą liczyć również na jednorazową, dodatkową wypłaty w postaci 13. emerytury. Ile wyniesie?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo "Emeryci w Polsce żyją z ołówkiem w ręku. Ja się tego bałam, jak szłam na emeryturę"

Trzynastki będą niższe? Zeszłoroczne rozporządzenie już nie obowiązuje

Trzynasta emerytura to jednorazowe, dodatkowe świadczenie, które wspiera seniorów od kilku lat. Wypłaty planowane są na kwiecień i w związku z waloryzacją są rekordowe, bo wyniosą tyle ile minimalna emerytura, czyli 1588,44 zł brutto. Warto jednak wiedzieć, że w zeszłym roku zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów "trzynastka" była zwolniona z podatku, dzięki czemu seniorzy nie musieli się z niej rozliczać. W praktyce oznaczało to, że otrzymywali więcej pieniędzy na rękę. Niestety przepis ten obowiązywał tylko jednorazowo, co oznacza, że od tegorocznych wypłat zostanie pobrany podatek. 

Na jakie przelewy mogą liczyć seniorzy? To zależy od wysokości emerytury

Gdyby i w tym roku 13. emerytura była zwolniona z podatku, seniorzy mogliby liczyć na wypłaty w wysokości 1445,48 zł netto. Niestety im wyższe świadczenie jest pobierane przez seniora, tym niższa kwota w przypadku "trzynastki" wpłynie na jego konto. Według wyliczeń portalu polityka.se.pl jedynie osoby, które pobierają emeryturę w wysokości do 900 zł brutto, mogą liczyć na maksymalny przelew w kwietniu (1445,48 zł). Jak to wygląda w pozostałych przypadkach?

  • 1500 zł brutto świadczenia -> 1374,48 zł trzynastki
  • 2500 zł świadczenia brutto lub więcej -> 1253,48 zł trzynastki

Warto wiedzieć, że "trzynastka" zasili konta seniorów wraz z wypłatą emerytury. Ci, którzy otrzymują ją 1. i 10. dnia miesiąca w kwietniu mogą liczyć na wcześniejsze przelewy, ponieważ w pierwszym wypadku jest to sobota, a w drugim święto.

Więcej o: