Każe dzieciom płacić domowe rachunki. Gdy się spóźnią, zmienia np. hasło do Wi-Fi

Ashleigh Jade Le podzieliła się w sieci swoim sposobem wychowywania dzieci, czym wywołała spore poruszenie. Jak przyznała, czwórka jej starszych dzieci musi w domu "płacić" za siebie rachunki. Twierdzi, że chce je w ten sposób lepiej przygotować do życia. Niektórzy twierdzą, że tym odbiera im beztroskie dzieciństwo.

Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl

Zobacz wideo Eliza Trybała o trudach macierzyństwa. "Płakałam razem z moimi córkami. Byliśmy z tym wszystkim sami"

Ashleigh Jade Le prowadzi na TikToku profil pod nazwą @ashleighjadelexo, gdzie dzieli się m.in. różnymi wskazówkami dotyczącymi wychowywania dzieci. Sama jest mamą piątki pociech w wieku 12, 11, 10, 9 i 2 lat. Jakiś czas temu na swoim profilu podzieliła się sposobem, który stosuje wobec czwórki starszych dzieci, by nauczyć ich zarządzania pieniędzmi oraz ich wartości. 

"Mają listę rachunków. Jeśli nie płacą, nie mają dostępu"

Nie chodzi jednak o regulowanie prawdziwych rachunków, prawdziwymi pieniędzmi. Dzieci "rozliczają" się z mamą za pomocą sztucznych banknotów, które dostają na początku miesiąca. - Kiedy dostaną swoje pieniądze, wszyscy mają listę rachunków, które mogą zapłacić. Jeśli nie płacą, nie mają do nich dostępu. Jeśli nie płacą rachunków za Internet, zmieniam hasło Wi-Fi, aby nie mieli Wi-Fi - mówi Ashleigh.

Oprócz "rachunków" za telewizję, internet, wodę czy opłat za jedzenie, dzieci uiszczają opłaty także w przypadku uszkodzenia jakichś rzeczy w domu. Choć teraz nieźle radzą sobie z rozdysponowywaniem swojego "budżetu", na początku byli przerażeni pomysłem mamy. 

Kiedy powiedziałam im, że muszą płacić za jedzenie, niektórzy wyglądali, jakby mieli się rozpłakać. Wyjaśniłam im, że to fałszywe pieniądze i nie muszą nic robić, że po prostu je ode mnie dostaną, a później nimi będą płacić. Byli tak zdenerwowani, że gubili pieniądze. Od tego dnia wszystko bardzo się zmieniło. Są o wiele bardziej rozważni w kwestii tego, gdzie kładą swoje rzeczy, traktują je o wiele lepiej

- twierdzi Ashleigh.

"Mam nadzieję, że nie mają do ciebie żalu"

Odczucia internautek oraz internautów na ten temat tej metody są mieszane. Choć większość jest zachwycona, niektórzy pozostają sceptyczni:

Absolutnie się z tobą zgadzam. Dzieci muszą nauczyć się prawdziwych umiejętności życiowych, których będą potrzebować, gdy wyruszą w świat!
Fałszywe pieniądze czy nie. Tworzysz dzieciom stres związany z pieniędzmi 
Możesz uczyć dzieci, jednocześnie pozwalając im być dziećmi. Moim zdaniem nie potrzebują tak dużej dorosłej odpowiedzialności. Mam nadzieję, że nie mają do ciebie żalu
Chciałbym, żeby moja mama to zrobiła
Pozwól dzieciom być dziećmi
Edukacja jak zarządzać budżetem jest fantastyczna
To najlepsze lekcje, jakie każdy może przekazać swoim dzieciom

- czytamy pod filmikami.

Źródło: mirror.co.uk

Programu Mamy czas możecie słuchać w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu

Więcej o: