Masz w domu meble albo pamiątki z okresu PRL? Możesz na nich zarobić nawet kilka tysięcy

Moda na przedmioty z PRL powróciła ze zdwojoną siłą. Kolekcjonerzy poszukują banknotów, kryształów czy ubrań. Są w stanie za nie zapłacić nawet kilka tysięcy złotych. Masz w domu jakieś rzeczy z okresu PRL? Prawdziwe perełki osiągają naprawdę rekordowe ceny.

Przez ostatnie lata w naszych domach panowała moda na minimalizm i meble z sieciówek. Obecnie zaczyna się to zmieniać. Ludzie poszukują oryginalnych akcesoriów, które urozmaicą wygląd ich mieszkania i sprawią, że się wyróżni. Takie przedmioty można było dostać w czasach PRL. Na sprzedaży rzeczy z tamtego okresu można naprawdę sporo zarobić.

Zobacz wideo Polskie kino coraz częściej zachwyca się PRL-em

Pamiątki z PRL. Czego poszukują obecnie kolekcjonerzy?

Do najdroższych przedmiotów zdecydowanie należą meble z okresu PRL. Potrafią kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dodatki do mieszkania, takie jak lampy czy zastawa stołowa też nie są tanie. Czego najbardziej poszukują kolekcjonerzy? Okazuje się, że są to meble, monety, szkło, kryształy, zabawki i plakaty. Moda na PRL wróciła, a co za tym idzie - rosną ceny rzeczy z tego okresu. Jeśli znalazłaś w domu pamiątkę z tych czasów i chcesz ją sprzedać, najlepiej udać się do domu aukcyjnego albo antykwariatu, który wyceni przedmiot. - Bądźmy też krytyczni wobec swoich artefaktów. Czasami nawet najmniejsza skaza diametralnie potrafi zmienić wartość przedmiotu - mówi Marcin Kosyniuk, kolekcjoner z Wrocławia.

 

Meble w PRL. Które były najpopularniejsze i właśnie wracają do łask?

Młode pokolenie coraz chętniej decyduje się na zatrzymanie w mieszkaniu kredensu babci z czasów PRL czy szklanej zastawy. Wiele osób uważa, że dawne meble mają duszę, a taki sentymentalny akcent podkreśli wygląd mieszkania. Jednym z najpopularniejszych mebli w tamtym okresie była komoda jamnik. Podłużna, o krótkich nóżkach, ale bardzo pojemna. W domach często można było też spotkać regały modułowe oraz takie o zmiennych wysokościach. Na salony powróciła również kultowa sofa z czasów PRL. Na portalu OLX ceny za takie meble wahają się od 3 do prawie 5 tys. zł. 

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl

Więcej o: