Dwie emerytury co miesiąc? Ci seniorzy dostaną je dożywotnio! Potrzebne są dwa wnioski

Podwójna emerytura brzmi kusząco, a na dodatek jest możliwa. Niektórzy seniorzy mogą liczyć na wypłacanie dodatkowego świadczenia dożywotnio i co miesiąc, jednak muszą spełniać odpowiednie warunki. Sprawdź, jakie i gdzie złożyć wnioski.

Wysoka inflacja i trudne warunki często zmuszają seniorów do szukania oszczędności w różnych miejscach. Zdarza się, że liczy się dosłownie każdy grosz. Okazuje się, że niektórzy po spełnieniu warunków mają szansę otrzymać podwójną emeryturę. Oto co należy zrobić.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo "Nigdy nie liczyłam na opiekuńczość państwa". Beata Kozidrak włącza się w dyskusję o emeryturach gwiazd

Podwójna emerytura dla tych, którzy pracowali za granicą. Sprawdź, gdzie złożyć wniosek

Senior, który oprócz pracy w naszym kraju pracował za granicą i odprowadzał tam składki, może wnioskować o podwójną emeryturę. Odpowiednie pismo należy złożyć zarówno w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (aby otrzymać emeryturę krajową), jak i do organu emerytalnego państwa, w którym podejmowało się pracę. Należy jednak zwrócić uwagę, że w wielu krajach wiek i staż pracy, jakiem są wymagane do otrzymania emerytury, mogą się różnić. 

Podwójna emerytura dla mundurowych. Przysługuje osobom spełniającym konkretne warunki

Emerytura mundurowa przyznawana jest funkcjonariuszom, którzy mają za sobą co najmniej 15 lat służby. Dodatkowe świadczenie dotyczy tych, którzy:

  • podjęli się służby po 1 stycznia 1999 r.;
  • po zakończeniu służby przystąpili do pracy w cywilu.

Druga emerytura będzie wypłacana przez Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracyjnych i to właśnie tam należy kierować wniosek. Funkcjonariusze niespełniający powyższych warunków otrzymają jedno świadczenie.

Podwójna emerytura z KRUS-u dla rolników. Jakie obowiązują warunki?

Rolnicy, którzy urodzili się po 31 grudnia 1948 r. i opłacali składki (przez 20 lat w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn) zarówno do ZUS-u, jak i do KRUS-u, mogą liczyć na podwójną emeryturę. Spełnienie warunków sprawi, że wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony.

Więcej o: