Większość ludzi rodzi się z tzw. stopą egipską. Zaledwie 1/5 ludzkości ma stopę grecką, zwaną też stopą Mortona. Jeszcze rzadsza jest stopa rzymska, inaczej zwana kwadratową. Każda z nich charakteryzuje się specyficznym układem palców. W stopie greckiej najdłuższym jest palec drugi, w rzymskiej - palce pierwszy, drugi i trzeci mają taką samą długość. Wiele osób uważa, że taki kształt stopy może określić m.in. cechy charakteru, predyspozycje zdrowotne, inteligencję czy podejście do życia. Oczywiście, radzimy, by takie informacje traktować z przymrużeniem oka.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Posiadanie stopy greckiej może, zdaniem niektórych, wskazywać na wysoko rozwiniętą inteligencję i kreatywność. Takie osoby często osiągają sukcesy w świecie artystycznym czy sportowym. Są też większymi optymistami. Osoby ze stopą grecką mogą uchodzić za impulsywne i podatne na stres. Zdarza im się też czasem reagować pod wpływem emocji.
Uważa się, że stopa grecka może też wskazywać na problemy ze zdrowiem. Taki układ ma mieć zwiększone predyspozycje do deformacji. Stopa grecka ma zwiększone szanse na powstanie palca młotkowatego, a więc powstawania bolesnych odcisków na grzbiecie. Drugi palec częściej też ulega urazom i kontuzjom. Powodem jest zwiększone obciążenie. Można temu zapobiec dzięki ćwiczeniom rozciągającym i rozluźniającym.
By zmniejszyć ryzyko deformacji i chorób stóp, niezależnie od długości palców, pamiętaj, by dobierać właściwe obuwie i odpowiednią szerokość nosków.