Ludzie byli nagrywani podczas spowiedzi? Proboszcz milczy, sprawę bada policja

W jednej z parafii w Jaworznie wybuchł ogromny skandal. Okazało się, że niektóre osoby przystępujące do sakramentu spowiedzi mogły być nagrywane. Obecnie sprawę bada już policja.
Zobacz wideo "Ludzie nie przyjmują księdza"

Tajemnica spowiedzi polega na nieujawnianiu niczego z tego, czego spowiednik dowiedział się w czasie sakramentu. Naruszenie jej może pociągać za sobą różne kary - m.in. ekskomunikę. Jednak nie wszyscy duchowni podchodzą do sprawy tak poważnie. Przypomina o tym historia z Jaworzna, która niedawno została nagłośniona w ogólnopolskich mediach. 

Jak poinformował "Super Express", w zakrystii jednego z kościołów w Jaworznie znajdowała się m.in. ukryta kamera. A właśnie w tym pomieszczeniu spowiadali się niektórzy wierni - na przykład osoby niedosłyszące. Jednak jak wynika z relacji księży, nie była to jedyna grupa, która przystępowała do sakramentu w tym miejscu. 

Ksiądz nagrywał parafian podczas spowiedzi?

W świątyni znajdują się kamery monitoringu, o czym informuje tabliczkach na drzwiach. Jednak wiele osób spowiadających się w zakrystii mogło nie mieć świadomości, że kamera została zamontowana także w tym pomieszczeniu. 

Sprawę bada już policja

Duchowni są oburzeni faktem, że sakrament mógł być nagrywany. Co ważne, zgodnie z prawem kościelnym, rejestrowanie spowiedzi jest przestępstwem. Wikariusze podejrzewają, że kamerę mógł zamontować proboszcz parafii. O swoich przypuszczeniach najpierw poinformowali kurię i policję. Dlatego też zaczęto podejrzewać, że może być to próba usunięcia przełożonego ze stanowiska.

Jak w ogóle księża wpadli na ten trop? Jeden z nich nabył czujnik do wykrywania podsłuchów. Gdy użył go w zakrystii, zauważył świecący punkcik. - Zostało nam zasugerowane przez kościelnego, że tutaj może znajdować się jakieś urządzenie. Ta sugestia pojawiła się zupełnie przypadkowo - zdradził anonimowo wikariusz. 

Obecnie sprawę bada policja. Proboszcz parafii, w której mogły być nagrywane osoby spowiadające się, na razie nie wypowiedział się na ten temat. 

Więcej o: