Chronotyp snu to wewnętrzny zegar wyznaczający rytm dobowy dla naszego organizmu. Uwarunkowany jest genetycznie, ale wpływ mają również czynniki takie jak osobowość, wiek czy styl życia. Istnieją 4 chronotypy snu. Sprawdź, którym ty jesteś.
Zobacz wideo
Spanie z nią w jednym łóżku jest bardzo niewygodne! Marta Rentel o swoich wadach i zaletach
Podział podstawowy. Ranne ptaszki i sowy
Podział podstawowy dzieli ludzi na sowy i ranne ptaszki, inaczej nazywane skowronkami. Skowronki dobrze funkcjonują wcześnie rano, ale wraz z upływem dnia tracą energię i są zmęczone, przez co wcześnie kładą się spać. Sowy zaś nie przepadają za aktywnością w godzinach porannych. Lubią się wyspać, a ich największa aktywność zaczyna się wieczorem, więc często pracują w nocy. Istnieje jednak inny podział, który jest bardziej szczegółowy i wyróżnia 4 chronotypy snu.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Podział rozbudowany. Jakim chronotypem snu jesteś?
Podział ten obejmuje cztery chronotypy. Warto odnaleźć swój, aby poznać własne potrzeby i wprowadzić ewentualne zmiany w życiu.
- Delfin. Nie śpi długo i wstaje o poranku. Ma płytki i czujny sen, co może prowadzić do kłopotów z bezsennością. Cechuje się dużą aktywnością od popołudnia do wieczora. Idealną porą pobudki będzie dla niego 6:30, a pora zasypiania 23:50.
- Lew. To typowy skowronek, który wstaje o poranku i tuż po przebudzeniu ma dużo energii, ale wykazuje skłonność do popołudniowego zmęczenia. Wtedy potrzebuje odpoczynku. Źle znosi nocne wypady na miasto czy imprezy do białego rana. Zasypiać powinien około 22:10, a wstawać o 5:00 lub 6:00.
- Wilk. Nie lubi porannego wstawania, a największa jego aktywność przypada na późne popołudnie lub wieczór. Poranek wilka powinien być spokojny, ponieważ potrzebuje on czasu, aby się rozkręcić i przygotować na nadchodzący dzień. Wilk późno kładzie się spać i najchętniej spałby jak najdłużej.
- Niedźwiedź. Powinien spać przynajmniej 8 godzin, aby czuć się wypoczęty. Wstaje wcześnie, około 7:00 lub 7:30 i w tym czasie jest najbardziej aktywny. Traci siły wraz z zachodem słońca, więc chodzi spać dość wcześnie, w okolicach godziny 22:00.