Jesteś delfinem, wilkiem, niedźwiedziem czy lwem? Godzina, o której zaczynasz dzień ma duże znaczenie

Wiele osób zastanawia się, o jakiej porze pójść spać, aby wstać wyspanym. Okazuje się, że wiele zależy od naszego zegara biologicznego. Wyróżniamy 4 chronotypy snu: delfina, lwa, niedźwiedzia i wilka. Który chronotyp pasuje do ciebie?

Chronotyp snu to wewnętrzny zegar wyznaczający rytm dobowy dla naszego organizmu. Uwarunkowany jest genetycznie, ale wpływ mają również czynniki takie jak osobowość, wiek czy styl życia. Istnieją 4 chronotypy snu. Sprawdź, którym ty jesteś.

Zobacz wideo Spanie z nią w jednym łóżku jest bardzo niewygodne! Marta Rentel o swoich wadach i zaletach

Podział podstawowy. Ranne ptaszki i sowy

Podział podstawowy dzieli ludzi na sowy i ranne ptaszki, inaczej nazywane skowronkami. Skowronki dobrze funkcjonują wcześnie rano, ale wraz z upływem dnia tracą energię i są zmęczone, przez co wcześnie kładą się spać. Sowy zaś nie przepadają za aktywnością w godzinach porannych. Lubią się wyspać, a ich największa aktywność zaczyna się wieczorem, więc często pracują w nocy. Istnieje jednak inny podział, który jest bardziej szczegółowy i wyróżnia 4 chronotypy snu.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Podział rozbudowany. Jakim chronotypem snu jesteś?

Podział ten obejmuje cztery chronotypy. Warto odnaleźć swój, aby poznać własne potrzeby i wprowadzić ewentualne zmiany w życiu.

  • Delfin. Nie śpi długo i wstaje o poranku. Ma płytki i czujny sen, co może prowadzić do kłopotów z bezsennością. Cechuje się dużą aktywnością od popołudnia do wieczora. Idealną porą pobudki będzie dla niego 6:30, a pora zasypiania 23:50.
  • Lew. To typowy skowronek, który wstaje o poranku i tuż po przebudzeniu ma dużo energii, ale wykazuje skłonność do popołudniowego zmęczenia. Wtedy potrzebuje odpoczynku. Źle znosi nocne wypady na miasto czy imprezy do białego rana. Zasypiać powinien około 22:10, a wstawać o 5:00 lub 6:00.
  • Wilk. Nie lubi porannego wstawania, a największa jego aktywność przypada na późne popołudnie lub wieczór. Poranek wilka powinien być spokojny, ponieważ potrzebuje on czasu, aby się rozkręcić i przygotować na nadchodzący dzień. Wilk późno kładzie się spać i najchętniej spałby jak najdłużej.
  • Niedźwiedź. Powinien spać przynajmniej 8 godzin, aby czuć się wypoczęty. Wstaje wcześnie, około 7:00 lub 7:30 i w tym czasie jest najbardziej aktywny. Traci siły wraz z zachodem słońca, więc chodzi spać dość wcześnie, w okolicach godziny 22:00.
Więcej o: