Co roku w marcu przestawiamy zegarki z godziny 2:00 na 3:00. Wówczas dzień stanie się dłuższy, co dla wielu jest ostatecznym potwierdzeniem nadchodzącej wiosny. Czy zmiana czasu jest konieczna? Czy istnieje szansa, że pozostaniemy na stałe w czasie letnim?
Zmiana czasu w marcu 2023 wypada w niedzielę w nocy z 25 na 26 marca. Dla osób lubiących dłużej pospać nie mamy dobrych wiadomości, ponieważ przesuwamy wskazówki o pełną godzinę do przodu, czyli z godziny 2:00 na 3:00. Śpimy więc krócej, lecz dzień będzie się wydłużał, a my będziemy mogli cieszyć się naturalnym światłem słonecznym.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
W Polsce nadal obowiązuje zmiana czasu, chociaż pojawia się coraz więcej głosów mówiących o tym, aby pozostać w czasie letnim na stałe. W 2022 roku IBRiS na zlecenie Radia Zet zapytał Polaków o stosunek do zmiany czasu. Okazało się, że zdecydowana większość badanych była przeciwna. Na pytanie: "Czy Pana/Pani zdaniem zmiana czasu na zimowy/letni powinna zostać zniesiona?", 47,2% ankietowanych odpowiedziało "zdecydowanie tak", a 29,8% uważa, że "raczej tak". Zmiana czasu jest dyskutowana w Parlamencie Europejskim od 2018 roku. Zmianę czasu na terenie Unii Europejskiej określa dyrektywa 2000/84/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 19 stycznia 2001 r. w sprawie ustaleń dotyczących czasu letniego. W Brukseli nie trwają jednak na razie żadne prace nad zniesieniem zmiany czasu, a według obowiązującego prawa zegarki będziemy przestawiać przynajmniej do 2026 roku.