Te seniorki otrzymają nawet 1000 zł więcej emerytury! ZUS o tym nie informuje, a wystarczy wniosek

W dobie panującej inflacji i coraz wyższych cen za usługi oraz produkty każde dodatkowe pieniądze są na wagę złota. Dotyczy to w szczególności seniorów, których emerytury nie należą do najwyższych. Okazuje się, że niektóre panie mogą liczyć na spore podwyżki. Muszą się o nie jedynie upomnieć.

Choć Zakład Ubezpieczeń Społecznych o tym nie informuje, jak podaje portal fakt.pl, niektóre kobiety mają szansę na otrzymywanie nawet kilkuset złotych emerytury więcej. Wszystko z powodu ponownego przeliczenia świadczeń. Kto może liczyć na podwyżkę?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy Katarzyna Dowbor utrzymałaby się z emerytury? "30 lat pracowałam w spółce państwowej"

Ponowne przeliczenie emerytur może przynieść nawet 1000 zł podwyżki. Dlaczego?

Kobiety, które decydują się przejść na emeryturę już w wieku 60 lat, mają wyliczaną wysokość świadczenia na podstawie zebranych składek podzielonych przez dalsze prognozowane trwanie życia. Co istotne, panie, które korzystały z OFE, czyli Otwartych Funduszy Emerytalnych, mogą liczyć na dodatkowe środki wysokości około 300 zł co miesiąc. Mowa o okresowej emeryturze kapitałowej, która wypłacana jest przez pięć lat. Jak podaje fakt.pl, z takiej opcji korzysta nawet 520 tysięcy kobiet.

W momencie, gdy osiągną 65 lat, ZUS przelicza świadczenie jeszcze raz, nie odliczając przy tym wypłaconych kwot. Oznacza to, że osoby, które skorzystają z tej opcji, mogą liczyć na sporą podwyżkę. Według portalu fakt.pl wyniesie ona nawet od 700 do 1000 zł.

Magda Gessler w krótkich i ciemnych włosach. W takiej fryzurze jest nie do poznania (zdjęcie ilustracyjne)Magda Gessler w krótkich i ciemnych włosach. W takiej fryzurze jest nie do poznania

Kto powinien złożyć wniosek o ponowne przeliczenie? Warto zrobić to do 31 marca

Kobiety, które urodziły się od kwietnia do czerwca 1956 roku, powinny upomnieć się o tę możliwość już teraz i złożyć wniosek do 31 marca 2023 roku. Dlaczego? Wszystko za sprawą obecnie obowiązujących tablic prognozowanego dalszego trwania życia, które z powodu pandemii są wyjątkowo korzystne. Zmienią się wraz z 1 kwietnia 2023 roku, dlatego warto się pospieszyć i skorzystać z przeliczenia do końca tego miesiąca, a nie czekać na automatyczne przeliczenie dla kobiet, które w tym roku skończą 67 lat. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie. ZUS nie informuje o takiej możliwości.

Jak podaje fakt.pl, kobiety, które przeszły na emeryturę po 1 października 2017 roku nie muszą składać wniosków o ponowne przeliczenie emerytury z uwzględnieniem środków z OFE. 

dodatek po 65. roku życia dla seniorek6 aplikacji mobilnych dla seniora. Ułatwiają codzienne funkcjonowanie

Więcej o: