Zamocz zapałkę w miodzie i zobacz, co się stanie. Sprytny test sprawdzi, czy jest naturalny

Zastanawiasz się, czy miód, który kupiłaś, jest prawdziwy? Rozwiejesz wszystkie swoje wątpliwości, jeśli wykonasz prosty test z użyciem zapałki. Możesz też kilka prostych wskazówek, by przekonać się, czy miód jest prawdziwy.

Na sklepowych półkach i targach można spotkać wiele różnych rodzajów miodu. Jak jednak mieć pewność, że wybrało się ten prawdziwy, który wyróżnia się wysoką jakością? Warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów, a nawet wykonać szybki test. Dzięki niemu błyskawicznie przekonasz się, czy kupiłaś dobrej jakości miód. Co należy zrobić?

Zobacz wideo Miód jest lepszy od cukru przetworzonego?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak sprawdzić, czy miód jest prawdziwy? Zwróć uwagę na kilka rzeczy

Naturalny miód ma wiele fantastycznych właściwości, witamin i minerałów. Doskonale smakuje jako dodatek do wielu dań czy napojów, lecz także świetnie sprawdzi się podczas pielęgnacji skóry i włosów. Warto jednak wykorzystać do tych celów miód, który jest prawdziwy, surowy oraz naturalny. Jak sprawdzić, czy mamy odpowiedni rodzaj? Zwróć uwagę na kilka czynników:

  • jeśli jest lejący bez względu na temperaturę oraz długość przechowywania, prawdopodobnie został poddany obróbce w wysokiej temperaturze. Prawdziwy miód ulega krystalizacji i jest twardy, gdy jest zimno.
  • sztuczny miód ma również inny smak oraz aromat, który może świadczyć o procesie rafinacji lub dodatku chemicznych surowców.
  • prawdziwy miód ma biały nalot, czyli kożuszek, który świadczy o jego wysokiej jakości. Wolno też rozpuszcza się w wodzie w przeciwieństwie do produktu z dodatkami.

Sprytny test z zapałką. Sprawdź, czy kupiłaś prawdziwy miód

Jeśli już kupiłaś miód i zastanawiasz się, czy jest naturalny, wykonaj szybki i prosty test, który pomoże ci to sprawdzić. Wystarczy, że sięgniesz po zapałkę. Zamocz ją w miodzie, a następnie wyjmij i spróbuj zapalić. Jeśli nie będzie z tym problemu, a płomień od razu się pojawi, to znaczy, że miód jest prawdziwy. Jest on bowiem łatwopalny. Pamiętaj jednak, by zachować ostrożność podczas sprawdzania naturalności miodu za pomocą tego sposobu.

Jak będziesz miała problem z zapaleniem zapałki albo płomień będzie słaby, to test nie był pomyślny. Oznacza to wówczas, że miód, który kupiłaś, ma różne dodatki lub został poddany obróbce w bardzo wysokiej temperaturze.

Więcej o: