Na konta tych seniorów może wypłynąć nawet 700 zł. Nie jest potrzebny żaden wniosek

Dodatkowe pieniądze przydadzą się każdemu, lecz podreperują szczególnie budżet seniorów. Niektórzy z nich mogą w najbliższym czasie liczyć nawet na bonusowe 700 zł. Wszystko za sprawą nadpłaconego podatku. Ile dokładnie mogą zyskać?

Zeszłoroczne zmiany w prawie podatkowym sprawiły, że pewni seniorzy mogą się w najbliższym czasie spodziewać przypływu dodatkowej gotówki. Otrzymają oni bowiem zwrot nadpłaconego podatku. Niektórzy z nich mogą liczyć nawet na bonus w wysokości 700 zł.

Zobacz wideo "Nigdy nie liczyłam na opiekuńczość państwa". Beata Kozidrak włącza się w dyskusję o emeryturach gwiazd

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dodatkowe pieniądze dla seniorów. Wszystko za sprawą nadpłaconego podatku

Zmiana stawki PIT, która obowiązywała w 2022 roku, wpłynęła na to, że niektórzy seniorzy dokonywali nadpłaty. W najbliższych miesiącach otrzymają za to zwrot gotówki, który może wynieść nawet 700 zł. Przez pierwsze pół roku seniorzy opłacali podatek w wysokości 17%, a następnie 12%. Dzięki temu wszyscy, który go nadpłacali, dostaną zwrot po rozliczeniu PIT-a. Nie dotyczy to zatem seniorów, którzy otrzymywali emeryturę mniejszą niż 2500 zł brutto. Była ona bowiem zwolniona z podatku. Na jak duże pieniądze mogą liczyć pozostali emeryci?

Jak wysoki zwrot podatku otrzymają seniorzy? To zależy od wysokości emerytury

Wysokość zwrotu, jaki otrzymają seniorzy, będzie zależał od tego, jak wysoką mają emeryturę. Im wyższa, tym więcej pieniędzy dostaną. Na jakie kwoty mogą liczyć? Według obliczeń portalu fakt.pl:

  • emerytura 2550 zł brutto miesięcznie - zwrot 18 zł.
  • emerytura 2900 zł brutto miesięcznie - zwrot 120 zł.
  • emerytura 3200 zł brutto miesięcznie - zwrot 210 zł.
  • emerytura 3500 zł brutto miesięcznie - zwrot 300 zł.
  • emerytura 3800 zł brutto miesięcznie - zwrot 390 zł.
  • emerytura 4000 zł brutto miesięcznie - zwrot 450 zł.
  • emerytura 4500 zł brutto miesięcznie - zwrot 600 zł.
  • emerytura 5000 zł brutto miesięcznie - zwrot 708 zł.

Emeryci mogą składać zeznania podatkowe na dwa sposoby. Za pomocą usługi Twój e-PIT lub w formie papierowej. W tym drugim przypadki termin rozliczenia PIT-u przez Urząd Skarbowy wydłuża się nawet do 3 miesięcy. Warto jednak wiedzieć, że jeśli emeryt nie złoży deklaracji, to zostanie ona do skarbówki przekazana automatycznie.

Więcej o: