Niewiele zagadnień związanych z językiem polskim budzi tyle kontrowersji, co właśnie feminatywy. Tytuły zawodowe i same nazwy zawodów są jednym z pól bitewnych tej wojny. Jest ona przy tym prowadzona w sposób często bezpardonowy - strony sporu konsekwentnie unikają feminatywów lub używają ich w każdej sytuacji. Kto ma rację? Warto oddać głos ekspertom.
Duże znaczenie ma tu zwłaszcza stanowisko Rady Języka Polskiego z listopada 2019 r. To właśnie to ciało, powołane przez Polską Akademię Nauk w 1996 r., wydaje opinie we wszelkich kwestiach dotyczących używania języka polskiego w komunikacji publicznej. Podobnie rzecz miała się z feminatywami. Jakie wnioski płyną ze stanowiska Rady w ich sprawie? Przede wszystkim:
Bardzo celne wydaje się przy tym jedno ze zdań zamieszczonych w niezwykle wyważonym stanowisku Rady:
Prawo do stosowania nazw żeńskich należy zostawić mówiącym, pamiętając, że obok nagłaśnianych ostatnio w mediach wezwań do tworzenia feminatywów istnieje opór przed ich stosowaniem. Nie wszyscy będą mówić o kobiecie gościni czy profesorka, nawet jeśli ona sama wyartykułuje takie oczekiwanie.
Jak więc mają się feminatywy do tytułów zawodowych? Słownik może tu pomóc - zwłaszcza wtedy, gdy sięgniemy po którąś jego wersję z przeszłości. Okazuje się bowiem, że niektóre kontrowersyjne obecnie nazwy żeńskie, stosowano już przed stu, dwustu lub więcej laty. Oto kilka przykładów:
Lista feminatywów w tytułach zawodowych? Takie zestawienie mogłoby być bardzo długie. W tym miejscu warto jednak podać kilka przykładów stopni, tytułów zawodowych i nazw zawodów:
Feminatywy a stopnie naukowe? Jak się zwracać do osób, które są zatrudnione na uczelni? W tym przypadku można z powodzeniem mówić o ''doktorce'' lub ''profesorce''. Ze światem akademickim związane są też żeńskie formy takie, jak ''wykładowczyni'', ''adiunktka'' i ''akademiczka''. Najwięcej kontrowersji wzbudza jednak ''dziekana'', która brzmi niezbyt naturalnie. Dlatego lepszym wyborem będzie ''pani dziekan''.
Zobacz też: Prezent na Dzień Kobiet, który spotka się z aprobatą obdarowanej. Mnóstwo inspiracji