Jak i kiedy siać trawę? Unikaj popularnego błędu, a pierwsze źdźbła zobaczysz po tygodniu

Jak i kiedy siać trawę, by wyrosła równa i bujna? Nie tylko termin ma znaczenie, ale również odpowiednie przygotowanie gleby nawet trzy tygodnie wcześniej. Zadbana, zielona trawa będzie piękną ozdobą ogródka. Pierwszy termin powoli się zbliża. Kiedy najlepiej zacząć?

Bujny i soczyście zielony trawnik to marzenie niejednego posiadacza przydomowego ogródka. Jeśli chcesz, aby wyrósł równy i piękny zadbaj o odpowiedni termin wysiewu oraz wcześniejsze przygotowanie gleby. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Plama z trawy? To nie problem! Wystarczą dwa składniki

Jak i kiedy siać trawę? Wiosenny termin coraz bliżej

Trawę można siać w dwóch terminach. Pierwszy z nich przypada na wiosnę, od połowy kwietnia do końca maja, drugi natomiast na późne lato i początek jesieni, czyli od sierpnia do września. Należy jednak pamiętać, że trawa wysiana w drugiej połowie roku może wymagać więcej uwagi ze względu na wyższe temperatury, które nie sprzyjają porządnemu ukorzenianiu się. Trzeba ją wtedy regularnie podlewać. Z kolei wiosenny okres jest najlepszy, ponieważ gleba jest wtedy wilgotna, a temperatury optymalne. Musisz jedynie uważać, by nie zrobić tego przed prognozowanymi przymrozkami. Najlepszy czas to ten, kiedy temperatura powietrza waha się od 6 do 8 stopni. 

Choć do wysiewu zostało jeszcze trochę czasu, pierwsze czynności należy zrobić nawet 3 tygodnie przed

Przygotowania do wysiewu trawy powinniśmy zacząć już trzy tygodnie wcześniej, kiedy to najlepiej przekopać ziemię i w trakcie tej czynności usunąć wszystkie większe kamienie i chwasty. Niestety wiele osób o tym zapomina, co jest popularnym błędem. Kolejnym krokiem jest wyrównanie podłoża, a tuż przed wysiewem spulchnienie gleby. Dobrze, aby była lekko kwasowa, przepuszczalna i lekko żyzna. Nasionka umieszczaj na głębokości od 0,5 cm do 1 cm. Najlepiej wysiewać ok. 50 gramów na ok. 1m². Wtedy możesz mieć pewność, że wyrośnie równa i bujna. Na koniec przykryj ją cienką warstwą gleby i podlej. Pamiętaj, aby robić to regularnie, rano i wieczorem. Pierwsze źdźbła zaobserwujesz już po tygodniu. 

Dzień, w który chcemy zasiać trawę, powinien być bezwietrzny. Ważne, aby zarówno tego dnia, jak i w kolejnych nie było również opadów, gdyż mogą "wypłukać" nasionka.

Więcej o: