Jak usunąć grzyb ze ściany? Wystarczy woda i dwie łyżeczki tego produktu za 10 zł

Chłodniejsze miesiące obfite w opady, takie jak zima oraz wczesna wiosna to pory, kiedy ryzyko pojawienia się na ścianach ciemnych wykwitów wzrasta. Powodem najczęściej jest wilgoć oraz nieodpowiednia wentylacja. Jak pozbyć się pleśni z pomocą domowych sposobów?

Pleśń bądź grzyb na ścianie to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Najczęściej pojawia się na ścianach, w kątach pomieszczeń bądź w okolicy prysznica i umywalki. Przyjmuje postać ciemnego nalotu, który wydziela nieprzyjemny, charakterystyczny zapach. Jak go usunąć?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Wilgoć na szybach? Mamy aż dwa sposoby, żeby ją zwalczyć

Jak usunąć pleśń ze ściany? W aptece kupisz niezawodny olejek herbaciany

Pleśń, która pojawiła się na ścianie, usuniesz z pomocą prostych, domowych sposobów, które są bezpieczne dla zdrowia. Pierwszy produkt znajdziesz w niemal każdej aptece za kilka złotych. Mowa o olejku herbacianym, który wykazuje właściwości antybakteryjne i dezynfekujące, i nadaje się również do wspomagania leczenia infekcji oraz codziennej pielęgnacji. Jak użyć go w przypadku pleśni?

  1. Dwie łyżeczki olejku połącz z dwoma szklankami letniej wody. Całość przelej do butelki z atomizerem.
  2. Ściany, na których pojawiła się pleśń, obficie spryskaj mieszanką.
  3. Zostaw na trzy dni.
  4. Po tym czasie dokładnie wymyj ścianę z pomocą wody i mydła, a na koniec porządnie wysusz.

Domowy sposób na brzydkie wykwity. Pomoże uniwersalny środek czyszczący

Drugi produkt, który skutecznie rozprawi się z wykwitami, kupisz w niemal każdym sklepie spożywczym. Mowa o najzwyklejszym occie spirytusowym, który sprawdza się nie tylko w kuchni, ale także codziennych porządkach. To naturalny i skuteczny środek, z którego pomocą doczyścisz większość powierzchni, pozbędziesz się brzydkiego zapachu z prania, czy właśnie usuniesz pleśń. Działa bakteriobójczo i dezynfekująco. Wystarczy, że wymieszasz go z wodą w proporcji 4:1 i przelejesz do butelki ze spryskiwaczem. Następnie spryskaj zainfekowaną ścianę i odczekaj około godziny. Po tym czasie wyszoruj powierzchnię, a na koniec dokładnie wysusz.

Pozbyłeś się grzyba? Teraz rozpraw się z przyczyną jego pojawienia się

Pamiętaj, że należy usunąć nie tylko skutek, ale i przyczynę. Dlatego, gdy tylko rozprawisz się z wykwitami, zajmij się także powodem, przez który się pojawiły. Pleśń pojawia się najczęściej przez wilgoć, która z kolei jest wynikiem nieszczelnego dachu, złej izolacji, popękanych rur czy zwykłych, codziennych czynności. Mowa m.in. o długich, gorących kąpielach i suszeniu ubrań w kiepsko wentylowanych lub niedogrzanych pomieszczeniach.

Więcej o: