Zniżki dla seniorów po 60 roku życia wsparciem domowego budżetu. Na czym można zaoszczędzić?

Nie każdy senior zdaje sobie sprawę, że po ukończeniu 60. roku życia w przypadku kobiet i 65. roku życia w przypadku mężczyzn przysługuje wiele zniżek, które mogą być cennym wsparciem dla domowego budżetu. To ważne w czasach, gdy ceny na sklepowych półkach są coraz wyższe. Na co można liczyć?

Wysokie ceny na sklepowych półkach skłaniają wielu Polaków do oszczędzania. Nie każdy wie, że po ukończeniu 60. roku życia w przypadku kobiet i 65 roku życia w przypadku mężczyzn, przy jednoczesnym przejściu na emeryturę, wiele miejsc oferuje atrakcyjne zniżki. Korzystanie z nich może być realnym wsparciem dla domowego budżetu. Sprawdź, co obowiązuje w 2023 r.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Oszczędzając prąd, realnie oszczędzamy nasze pieniądze?

Co przysługuje emerytom po 60 roku życia? Zniżki można otrzymać poprzez okazanie legitymacji emeryta-rencisty

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wraz z przejściem na emeryturę przekazuje kobietom (po ukończeniu 60. roku życia) i mężczyznom (po ukończeniu 65. roku życia) legitymację emeryta uprawniającą do zniżek w wielu miejscach w całej Polsce. Wydaje się ją również osobom pobierającym rentę lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Od 1 stycznia 2023 r. ZUS przekazuje legitymację w formie elektronicznej — jest dostępna w mobilnej aplikacji mObywatel. Warto wspomnieć, że wydane wcześniej blankiety nie tracą ważności, a seniorzy, którzy chcą otrzymać dokument w formie tradycyjnej, zobowiązani są do złożenia odpowiedniego wniosku.

Jakie są zniżki dla emerytów? Po 60. i 65. roku życia można liczyć na te udogodnienia

Kobiety po 60. roku życia oraz mężczyźni po 65. roku życia posiadający legitymację emeryta-rencisty mogą liczyć na wiele zniżek. Dotyczą one między innymi:

  1. Przejazdów komunikacją miejską. Każda gmina ustala wysokość zniżki według własnej stawki procentowej, dlatego często różni się ona w zależności od danego miasta. Z ulgi mogą skorzystać między innymi mieszkańcy Gdańska, Wrocławia czy Warszawy.
  2. Części opłat za rehabilitację. Okazanie legitymacji emeryta-rencisty w wielu uzdrowiskach i ośrodkach rehabilitacyjnych daje możliwość skorzystania z dodatkowej ulgi.
  3. Paszportów. Emeryci i renciści płacą o połowę mniej za wyrobienie dokumentu, czyli 70 zł. Warto wspomnieć, że po ukończeniu 70. roku życia usługa jest w pełni darmowa.

Ulgowe na przejazdy koleją. Można skorzystać dwa razy w roku

Każdy senior ma też możliwość skorzystania z 37% ulgi na przejazd 2 klasą pociągiem osobowym PKP, TLK i ekspresowym. W pociągu podczas kontroli należy jednak okazać zaświadczenie uprawniające do przejazdu wydane np. przez terenową jednostkę Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Z ulgi można skorzystać dwa razy w roku.

Ulgowe przejazdy koleją oferuje też między innymi PKP SKM w Trójmieście (25% zniżki na bilety jednorazowe i 10% zniżki na bilety miesięczne imienne), POLREGIO (25% zniżki na bilety jednorazowe i 10% zniżki na bilety okresowe), Koleje Dolnośląskie (25% zniżki na bilety jednorazowe) i Łódzka Kolej Aglomeracyjna (30% zniżki na bilety jednorazowe i miesięczne dla mieszkańców województwa łódzkiego).

Abonament RTV. W 2023 r. Ci seniorzy zwolnieni są z opłaty

W tym roku z obowiązku opłaty abonamentu RTV zwolniono seniorów:

  • którzy ukończyli 75. rok życia;
  • którzy ukończyli 60 lat i pobierają emeryturę w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia.

Potwierdzenie dokumentu uprawniającego do zwolnienia z zapłaty oraz odpowiednie oświadczenie (wzór dostępny na stronie internetowej Gov.pl) należy przedstawić w urzędzie Poczty Polskiej.

Więcej o: