Kultowe perfumy z czasów PRL-u. Właśnie tym przed laty pachniały eleganckie Polki

Pani Walewska to tylko jeden z kultowych zapachów, który w czasach PRL-u robił furorę wśród kobiet. W tamtych czasach niewiele osób mogło pozwolić sobie na zagraniczne perfumy sprzedawane w Pewexie. Większość musiała zadowolić się rodzimymi wyrobami.

Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl

Perfumy od lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród kobiet. Dziś możemy przebierać nie tylko w nutach zapachowych, lecz także wielu różnych markach, od tych z niższej półki aż do tych najbardziej luksusowych. Nie zawsze jednak tak było. W czasach PRL-u dostępność perfum, podobnie jak kosmetyków, była ograniczona. Przed laty marzeniem niejednej kobiety były francuskie perfumy, które wtedy można było dostać wyłącznie w Pewexach. Przypomnijmy zatem, które polskie perfumy damskie wiodły prym w PRL-u.

Zobacz wideo Ile powinna zarabiać kobieta?

Popularne zapachy PRL-u. Tym pachniała większość Polek

1. Pani Walewska

Nie ma wątpliwości, że największą popularnością w tamtych czasach cieszyły się perfumy "Pani Walewska", które zamknięto w charakterystycznej kobaltowej butelce. Zapach trafił do sprzedaży w 1971 roku, a ich ambasadorką została Beata Tyszkiewicz. Co ciekawe, perfumy Pani Walewska produkowane są do dziś, a egzemplarze z czasów PRL-u, poszukiwane przez kolekcjonerów, przeżywają często drugą młodość na aukcjach internetowych.

 

2. Być może

Tworząc ten zapach podobno wzorowano się na Chanel No. 5. Perfumy "Być może" uchodziły podobno za największą konkurencję dla "Pani Walewskiej" i cieszyły się swego czasu ogromną popularnością. Zapach produkowany przez Pollenę Urodę sprzedawano je nawet w zwykłych kioskach Ruchu. "Być Może" w nowocześniejszej wersji od Miraculum do dziś znaleźć można na sklepowych półkach.

 

3. Currara

Te rodzime perfumy z lat 80. miały dać kobietom namiastkę luksusu. Powstały podobno na wzór zapachu "Poison" od marki Dior. W tamtych czasach perfumy francuskiego projektanta były dla większości nieosiągalne. Jak przeczytać można w sieci, perfumy Currara były wręcz duszącym i ciężkim zapachem, jednak uwielbianym przez wiele kobiet.

 

Macie jakieś wspomnienia lub ciekawostki związane z perfumami tamtych czasów? Czekamy na listy i komentarze. Piszcie do nas na adres: kobieta@agora.pl. Najciekawsze listy opublikujemy.

Więcej o: