Posiekaj, zalej wodą i odstaw na 24 godziny. To niezawodny sposób na przędziorki oraz mszyce

Zdarza się, że rośliny ogrodowe są atakowane przez szkodniki takie jak mszyce lub przędziorki. Zanim kupisz preparaty w sklepie, przekonaj się, jak sprawdzi się domowy oprysk. Mało kto wie, że działaniem nie odbiega od innych, a na dodatek kosztuje grosze. Oto co należy zrobić.

Rośliny w ogrodzie co jakiś czas spotykają się z atakiem mszyc i przędziorków. Brak reakcji może skutkować nieodwracalnymi uszkodzeniami, dlatego warto podjąć działania od razu, gdy zauważymy problem. Okazuje się, że szkodniki można zwalczyć tanim, ekologicznym i prostym w przygotowaniu opryskiem. Wystarczy sięgnąć po warzywo, które większość z nas ma już w domu.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Jak domowym sposobem pozbyć się przędziorków? Metoda zadziała też na mszyce

Pozbycie się przędziorków i mszyc atakujących rośliny w ogrodzie nie musi być trudne. Świetną pomocą jest przygotowany w domu oprysk z czosnku, którego gryzący zapach zadziała odstraszająco. Warto zastosować go jak najszybciej po zauważeniu ataku szkodników.

  1. Obierz trzy ząbki czosnku i drobno je pokrój.
  2. Umieść warzywo w słoiku i zalej je około 1 l chłodnej wody.
  3. Zamieszaj substancję, przykryj naczynie i odstaw je na 24 godziny w suche i ciepłe miejsce.
  4. Kolejnego dnia rozcieńcz roztwór z wodą w proporcji 1:1 i spryskaj zainfekowane rośliny.

Zamknij resztki w szczelnym pojemniku i przechowuj oprysk w lodówce przez około miesiąc. Warto stosować go również zapobiegawczo — nawet raz w tygodniu.

Co na mszyce i przędziorki? Przygotuj oprysk z czosnku

Jeśli nie masz w domu czosnku, sprawdź, czy w kuchennej szafce stoi dowolnego rodzaju ocet. Okazuje się, że płyn również pomoże zwalczyć mszyce i przędziorki. Należy jednak najpierw rozrobić go z wodą w odpowiedniej proporcji.

  1. Zmieszaj ocet i wodę w proporcji 1:10.
  2. Dodaj łyżeczkę szarego mydła lub kilka kropel płynu do mycia naczyń, co wzmocni działanie oprysku.
  3. Przelej roztwór do butelki z atomizerem i spryskaj dokładnie rośliny. Nie omijaj spodu liści, gdzie często znajduje się najwięcej szkodników.
Więcej o: