Ponad 5500 zł co miesiąc i dożywotnio! Ci seniorzy nie muszą składać wniosku. Jest jeden warunek

Seniorzy, którzy skończyli 100 lat mogą liczyć na dodatkowe pieniądze w postaci świadczenia honorowego. Wypłacane jest ono dożywotnio i co miesiąc. Co więcej, od 1 marca wzrosło o niemal 600 zł. Nie wszyscy jednak skorzystali z podwyżek. Dlaczego?

Wysokość świadczenia honorowego ustalana jest raz do roku. Co istotne, raz przyznane, przysługuje dożywotnio w tej samej kwocie, niezależnie od ewentualnych podwyżek. Oznacza to, że nie wszyscy stulatkowie mogą liczyć na niemal 600 zł więcej z tego tytułu.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo "Ja bardzo chciałam zarabiać pieniądze. Za pierwszą współpracę zostałam zjedzona przez internautki"

Świadczenie honorowe dla seniorów. Od marca wynosi niemal 600 zł więcej, jednak nie każdy skorzysta z podwyżki

Seniorzy, którzy ukończyli 100 lat, mogą liczyć na dodatkowe pieniądze w formie tzw. świadczenia honorowego, którego wysokość jest niezależna od zebranych składek czy dodatków. Jego kwota ustalana jest co roku, jednak raz przyznana, nie podlega waloryzacji nawet w przypadku ewentualnych podwyżek.

Od 1 marca 2022 roku do 28 lutego 2023 roku świadczenie honorowe wynosiło 4944,79 zł brutto i tyle pieniędzy otrzymywali i nadal otrzymują seniorzy, którzy w tym okresie skończyli 100 lat. Z kolei od 1 marca 2023 roku wzrosło o 595,46 zł. Oznacza to, że osoby, które po tym dniu osiągną wymagany wiek mogą liczyć na dodatkową wypłatę w wysokości 5540,25 zł. 

Zniżki dla seniorów po 70. roku życia.Ulgi dla seniorów po 60. roku życia. Nawet 50 proc. zniżki

Świadczenie honorowe dla seniorów. Kto musi złożyć wniosek, by je otrzymać?

Świadczenie honorowe jest wypłacane stulatkom co miesiąc i dożywotnio w tej samej kwocie, w jakiej zostało przyznane. Osoby, które pobierają pieniądze z ZUS-u, otrzymują je z urzędu. Z kolei ci, którzy nie mają przyznanej emerytury bądź renty i nie przepracowali w swoim życiu ani jednego dnia, po skończeniu stu lat muszą złożyć wniosek, aby je otrzymać. Wiąże się to z faktem, że nie widnieją w systemie.

Dodatkowe pieniądze w 2022 roku z samego ZUS-u pobierało niemal 2600 seniorów. Jego wypłatą zajmuje się również KRUS, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Ministerstwo Obrony Narodowej.

Joan WoodhouseUwielbia nosić bikini. Ludzie nie dowierzali, że ma 92 lata

Więcej o: