Podlewasz storczyki w ten sposób? Szybko zmarnujesz roślinę

Storczyki to niezwykle piękne i urodziwe kwiaty, które często zdobią parapety naszych mieszkań. Występują w wielu kolorach i kupisz je w niemal każdym sklepie. Jak o nie dbać, by cieszyły nasze oczy naprawdę długo?

Najpopularniejszą odmianą storczyków, która często zdobi nasze domy jest Phalaenopsis. Ten niebywale piękny kwiat występuje w wielu kolorach, a gdy kwitnie, zachwyca swoją urodą. O ile jego pielęgnacja nie należy do najtrudniejszych, warto zwrócić uwagę na jeden aspekt. To właśnie podlewanie nastręcza najwięcej problemów miłośnikom tej rośliny.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Hodujesz w domu monsterę? Sprawdź, czy odpowiednio o nią dbasz

Jak dbać o storczyki? Najważniejszą kwestią, która może sprawiać trudności jest ich podlewanie

Największą zbrodnia wobec storczyków jest ich przelewanie. Trzeba wiedzieć, że te kwiaty naprawdę źle znoszą nadmiar wody, dlatego należy się tego wystrzegać, gdyż w przeciwnym przypadku zmarnieją. Ponieważ zdecydowanie lepiej działa na nie przesuszenie, podlewaj je tylko wtedy, kiedy ich podłoże jest niemal całkowicie suche, czyli około raz w tygodniu, a zimą nawet raz na dwa tygodnie. 

W jaki sposób podlewać storczyki, by pięknie kwitły? Pamiętaj o odpowiedniej technice

Od częstotliwości podlewania ważniejsza jest odpowiednia technika. Najlepiej nie robić tego bezpośrednio do doniczki czy podstawki, tylko za pomocą "kąpieli wodnej". Na czym dokładnie polega ten sposób?

  1. Wyjmij storczyka z doniczki i umieść w misce wypełnionej wodą na ok. 20-30 min.
  2. Po tym czasie wylej wodę i poczekaj, aż korzenie rośliny całkowicie wyschną. Zazwyczaj trwa to do 15 minut.
  3. Na koniec możesz ponownie włożyć go do doniczki.

Jeśli podlewasz orchideę w tradycyjny sposób, bardzo pilnuj, by jej nie przelewać, a w doniczce nie pozostała woda. Najlepiej wylewać jej nadmiar lub ściągać go z pomocą strzykawki. By sposób zadziałał, na dnie doniczki możesz postawić kilka kamieni.

Jak podlewać storczyka, by mu nie zaszkodzić? Woda ma znaczenie

Storczyka podlewaj najlepiej rano. Pamiętaj, by używać jedynie wody miękkiej i lekko kwaśnej. Najlepiej sprawdzi się przegotowana, odstana kilka dni, destylowana bądź deszczówka. Raz na czas możesz "kąpać" go w domowym nawozie, który sprawi, że pięknie zakwitnie. Jak go zrobić? 

  1. Zagotuj 1 litr wody i dodaj do niej 5 przeciśniętych przez praskę ząbków czosnku.
  2. Odstaw miksturę na 24 godziny.
  3. Po tym czasie umieść w niej storczyka jak w zwykłej kąpieli wodnej. Mocz go maksymalnie 30 minut.
Więcej o: