Jak wyczyścić srebro? Wyciśnij kilka kropli i przetrzyj. Po 15 minutach odzyska dawny blask

Zastawiasz się, jak wyczyścić srebro? Metalowe akcesoria nadają wnętrzom luksusowy charakter, ale z biegiem czasu wystawienie na działanie światła i powietrza może sprawić, że błyszczące wykończenie stanie się matowe. Na szczęście czyszczenie srebra nie musi być uciążliwe.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Srebrna biżuteria czy srebrne sztućce z czasem tracą swój połysk, a nawet czernieją. Znajdujący się na ich powierzchni nalot to efekt chemicznej reakcji srebra z siarką w powietrzu. Obecnie większość takiej biżuterii i akcesoriów jest powlekana bardzo cienką warstwą rodu, aby chronić metal i uczynić go jaśniejszym i bardziej błyszczącym. Jednak ta cienka powłoka ochronna z czasem ściera się, co ułatwia czernienie srebrnych przedmiotów.

Zobacz wideo Jak doczyścić szybę lub lustro? Wypróbuj nasz trik z ziemniakiem

Jak wyczyścić srebro w domu? Zrobisz to z pomocą sody oczyszczonej i wody

Jeśli masz do czynienia z uporczywym nalotem na srebrnej biżuterii, przygotuj gęstą pastę z sody oczyszczonej i letniej wody. Wystarczy nałożyć zmieszane produkty na zmatowiałe miejsca, przy użyciu wilgotnej szmatki. Pozostaw całość na 2-3 minuty, a następnie delikatnie przetrzyj, miękką ściereczką. Nie pocieraj zbyt mocno, aby nie porysować powierzchni. W przypadku małych szczegółów lub szczelin, użyj miękkiej szczoteczki do zębów, aby je dosięgnąć i wyczyścić. Na koniec opłucz biżuterię zimną wodą i osusz miękką ściereczką.

Jak czyścić srebro domowym sposobem? Pasta do zębów przywróci dawny połysk

To klasyczny, łatwy przepis na czyszczenie srebra domowymi sposobami bez użycia specjalnych środków. W tym celu świetnie sprawdzi się nieżelowa pasta do zębów. Wyciśnij niewielką ilość z tubki na miękką szmatkę lub papierową chusteczkę, a następnie wcieraj w biżuterię lub sztućce okrężnymi ruchami, tak aby je wypolerować i usunąć nalot. Pozostaw całość na 5 minut, a na koniec spłucz pastę, wodą. Po tym zabiegu srebro będzie jak nowe, czyli czyste i błyszczące.

Czyszczenie srebra ketchupem. Niestandardowe rozwiązanie, dzięki któremu uzyskasz połysk

Może to zabrzmieć dla niektórych zaskakująco, ale ketchup świetnie sprawdzi się w usuwaniu nalotu ze srebra. Ta metoda, jest przydatna, jeśli masz niewielką ilość przedmiotów, do wyczyszczenia. Wyciśnij kilka kropli ketchupu na papierowy ręcznik i delikatnie przetrzyj zmatowiałe sztućce lub biżuterię. W przypadku nagromadzenia starego nalotu nałóż ketchup bezpośrednio na te miejsca i pozostaw na 15 minut. Następnie, przetrzyj ściereczką z mikrofibry i spłucz wodą. Niektóre przedmioty, takie jak fantazyjne świeczniki lub sztućce, mają więcej szczegółów. Wtedy użyj dodatkowo miękkiej szczoteczki do zębów, aby dotrzeć między szczeliny i wyczyścić nalot.

Więcej o: