Kalendarz pyleń 2023. Co pyli w marcu? Alergików czeka trudny okres

Co pyli w marcu? Wiosna to spore wyzwanie dla alergików, ponieważ budzi się wtedy do życia wiele roślin, które uczulają, powodując wiele nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak łzawienie oczu, katar, kichanie, oraz złe samopoczucie. Na które rośliny należy uważać w szczególności?

Alergia na pyłki dotyczy wielu osób i wynika z nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego, który traktuje je jako możliwe zagrożenie dla organizmu. Uczulać mogą drzewa, trawy oraz kwiaty, a w Polsce pierwsze pyłki pojawiają się już w styczniu, choć to właśnie marzec uważany jest za najgorszy miesiąc dla alergików. Co wtedy pyli?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Co kiedy pyli? Podpowiadamy, kiedy muszą uważać alergicy

Co pyli w marcu? Najbardziej aktywne, a przy tym kłopotliwe są te dwa drzewa

W marcu szczególnie uciążliwe i problematyczne dla alergikówpylące drzewa, które wywołują u alergików  m.in. kiepskie samopoczucie, ciągłe łzawienie oczu, niekończący się katar oraz kichanie. Winne są temu przede wszystkim takie drzewa jak leszczyna, która swoją aktywność rozpoczyna już w styczniu, bądź lutym, a kontynuuje w marcu, oraz olcha. Ta druga jest aktywna przez cały luty oraz marzec, a niekiedy nawet kwiecień. 

Co teraz pyli? Nie tylko olcha i leszczyna. Uważaj również na cis, topolę i wierzbę

Kolejnym problematycznym drzewem jest cis, choć jego aktywność przypada na koniec marca. Mimo że naturalnie występuje rzadko, chętnie sadzimy go w ogrodach. Nie można również zapomnieć o topoli, która często uważana jest za najmocniejszy alergen, co jednak nie jest prawdą. Choć jej pyłki zaczynają lekko dokuczać już w lutym, pod koniec marca i na początku kwietnia są wyjątkowo uciążliwe. W tym okresie uciążliwa jest również wierzba, którą często możemy znaleźć w parkach, a nawet na osiedlach. Pyli głównie od połowy marca do końca kwietnia.

Kalendarz pyleń 2023. O czym jeszcze pamiętać w marcu?

Pod koniec miesiąca mogą pojawić się problemy powodowane przez brzozę. Oprócz tego warto pamiętać o pleśniach, w szczególności Cladosporium oraz Alternarię. Choć ich stężenie w marcu jest niskie, wciąż występuje.

Więcej o: