Była molestowana w pracy. Ludzie w sieci: "Niech się zatrudni w domu pogrzebowym"

Pod koniec lutego opublikowaliśmy tekst dotyczący molestowania w miejscu pracy. Jedną z jego bohaterek była Anita (imię zmienione), wykonująca zawód fizjoterapeutki. Artykuł zbiegł się z kampanią Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego i wzbudził sporo reakcji. "Dlatego miałam gabinet tylko dla kobiet" - napisała m.in. jedna z komentujących.
Zobacz wideo Zobacz wideo: Ofiary księży pedofilów przyjechały do Watykanu

Anita, po wielu upokarzających momentach z pacjentami, zdecydowała otworzyć praktykę wyłącznie dla kobiet. Jak mówiła, tego rodzaju doświadczenia podziela wiele jej koleżanek.

Fakt, że nie są to wyjątki, potwierdza raport PTPA z badań jakościowych i ilościowych - "Molestowanie seksualne w obszarach kształcenia zawodowego, zatrudnienia i usług" z grudnia 2022 r. Jego autorzy przyjrzeli się m.in. doświadczeniom osób z czasów ich kształcenia zawodowego, jeszcze przed podjęciem pracy w zawodzie. Wyniki pokazały, że pomimo, iż większość  badanych czuje się w tych miejscach bezpiecznie, to i tak pewne liczby powinny wzbudzać niepokój.

Zebrane dane pokazują, że zdecydowana większość osób czuje się bezpiecznie w swoim miejscu kształcenia zawodowego ("tak" i "raczej tak" zebrało ponad 90 procent odpowiedzi). Osoby, które wzięły udział w badaniu mają również poczucie, że mogą w miarę bezpiecznie rozmawiać o molestowaniu seksualnym w tym miejscu (ponad 50 procent). Należy jednak zwrócić uwagę, że prawie połowa badanych nie ma poczucia bezpieczeństwa w tym zakresie, co szczególnie niepokoi w zestawieniu z informacją, że ponad jedna trzecia osób, które wzięły udział w badaniu, doświadczyła molestowania seksualnego w miejscu kształcenia zawodowego (36,2 procent)

- możemy przeczytać w raporcie.

"Dlatego miałam gabinet tylko dla kobiet"

Artykuł wywołał wiele reakcji i komentarzy. Niektórzy radzili, że w tego typu sytuacjach, kiedy specjalista jest z pacjentem sam na sam w gabinecie, powinna być obecna także trzecia osoba z personelu.

Dlatego ja miałam gabinet tylko dla kobiet po paru takich numerach i był spokój

- podzieliła się swoim doświadczeniem jedna z internautek.

Brytyjka otrzymała 2 miliony odszkodowania w sprawie o molestowanie seksualne w miejscu pracy (Zdjęcie ilustracyjne) Szef wysyłał jej sprośne wiadomości. Dostała 2 miliony odszkodowania. "Wstawanie z łóżka jest dla niej problemem"

"Polacy sobie na za dużo pozwalają, piszę o mężczyznach. Najgorzej, że nie widzą w tym nic złego i jest to dla nich zabawne" - komentowała jedna z kobiet, odnosząc się do niektórych reakcji.

"Niech się zatrudni w domu pogrzebowym"

Niestety duża część komentarzy nie nadaje się po prostu do zacytowania. Opisywany przez nas problem wciąż pokazuje, że reakcje na wyznanie osoby, która doświadczyła molestowania seksualnego w miejscu pracy, potrafią być skandaliczne. 

"Powinna ta Pani posłuchać i docenić odwdzięczenie" - stwierdził jeden z komentujących, odnosząc się zapewne do fragmentu, w którym nasza rozmówczyni opowiadała o upokarzającym doświadczeniu z jednym z pacjentów, który ją molestował.

Ponad 80 proc. Polek padło ofiarą molestowania w miejscu publicznym (Zdjęcie ilustracyjne) Aż 80 proc. Polek padło ofiarą molestowania. "Mówi się nam, że histeryzujemy, że nic wielkiego się nie stało, że to były końskie zaloty"

Oczywiście nie zabrakło też wszelkiego rodzaju "porad" i rozbawionych reakcji. "Niech się zatrudni w domu pogrzebowym" - napisał ktoś pod tekstem. Padły też pytania, których można się było spodziewać, m.in. wręcz sakramentalne "dlaczego nie zareagowała od razu?".

Skonstatowała to zwięźle jedna z internautek: "Nie da się 'zareagować w chwili' bo normalną reakcją emocjonalną w takiej sytuacji jest m.in. zamrożenie".

Ponad 90 procent osób doświadczyło molestowania w miejscu pracy

Badanie, które PTPA przeprowadziło w okresie od kwietnia do czerwca 2022 roku, pokazało bardzo niepokojące tendencje. Do najważniejszych wniosków płynących z ankiet należy m.in. to, że molestowanie seksualne w miejscu zatrudnienia wciąż jest problemem powszechnie występującym. W większości przypadków doświadczają go kobiety, chociaż mężczyzn z takimi doświadczeniami też nie brakuje.

Pani Noemi była molestowana przez kierowcę. 'Wywiózł mnie na jakiś parking'. Mamy komentarz Bolta Pani Noemi była molestowana przez kierowcę. "Wywiózł mnie na parking, dookoła było pusto"

Większość osób, które wzięły udział w ankiecie, zadeklarowała, że doświadczyła molestowania w kształceniu zawodowym, miejscu pracy i usługach - było to powyżej 80 procent respondentów. Ponad 90 procent uczestników badania doświadczyło molestowania w miejscu pracy przynajmniej raz. 1/5 badanych, czyli około 19,9 procent, doświadczyła molestowania w miejscu pracy więcej niż dziesięć razy. Według autorów raportu dla wielu kobiet molestowanie stanowi integralną część doświadczenia w pracy zawodowej. Aż 85,6 proc. respondentek doświadczyło przekroczenia ich granic w miejscu świadczenia usług przynajmniej raz.

Najczęstszą formą molestowania, we wszystkich obszarach jest pogardliwe odnoszenie się do przedstawicieli/przedstawicielek jednej z płci, co wskazuje na 'upłciowiony' charakter tej formy dyskryminacji

- czytamy w najważniejszych wnioskach zawartych w dokumencie.

Źródła: gazeta.pl/Facebook/ptpa.org.pl

Więcej o: