Była molestowana w pracy. Ludzie w sieci: "Niech się zatrudni w domu pogrzebowym"

Pod koniec lutego opublikowaliśmy tekst dotyczący molestowania w miejscu pracy. Jedną z jego bohaterek była Anita (imię zmienione), wykonująca zawód fizjoterapeutki. Artykuł zbiegł się z kampanią Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego i wzbudził sporo reakcji. "Dlatego miałam gabinet tylko dla kobiet" - napisała m.in. jedna z komentujących.
Zobacz wideo Zobacz wideo: Ofiary księży pedofilów przyjechały do Watykanu

Anita, po wielu upokarzających momentach z pacjentami, zdecydowała otworzyć praktykę wyłącznie dla kobiet. Jak mówiła, tego rodzaju doświadczenia podziela wiele jej koleżanek.

Fakt, że nie są to wyjątki, potwierdza raport PTPA z badań jakościowych i ilościowych - "Molestowanie seksualne w obszarach kształcenia zawodowego, zatrudnienia i usług" z grudnia 2022 r. Jego autorzy przyjrzeli się m.in. doświadczeniom osób z czasów ich kształcenia zawodowego, jeszcze przed podjęciem pracy w zawodzie. Wyniki pokazały, że pomimo, iż większość  badanych czuje się w tych miejscach bezpiecznie, to i tak pewne liczby powinny wzbudzać niepokój.

Zebrane dane pokazują, że zdecydowana większość osób czuje się bezpiecznie w swoim miejscu kształcenia zawodowego ("tak" i "raczej tak" zebrało ponad 90 procent odpowiedzi). Osoby, które wzięły udział w badaniu mają również poczucie, że mogą w miarę bezpiecznie rozmawiać o molestowaniu seksualnym w tym miejscu (ponad 50 procent). Należy jednak zwrócić uwagę, że prawie połowa badanych nie ma poczucia bezpieczeństwa w tym zakresie, co szczególnie niepokoi w zestawieniu z informacją, że ponad jedna trzecia osób, które wzięły udział w badaniu, doświadczyła molestowania seksualnego w miejscu kształcenia zawodowego (36,2 procent)

- możemy przeczytać w raporcie.

"Dlatego miałam gabinet tylko dla kobiet"

Artykuł wywołał wiele reakcji i komentarzy. Niektórzy radzili, że w tego typu sytuacjach, kiedy specjalista jest z pacjentem sam na sam w gabinecie, powinna być obecna także trzecia osoba z personelu.

Dlatego ja miałam gabinet tylko dla kobiet po paru takich numerach i był spokój

- podzieliła się swoim doświadczeniem jedna z internautek.

"Polacy sobie na za dużo pozwalają, piszę o mężczyznach. Najgorzej, że nie widzą w tym nic złego i jest to dla nich zabawne" - komentowała jedna z kobiet, odnosząc się do niektórych reakcji.

"Niech się zatrudni w domu pogrzebowym"

Niestety duża część komentarzy nie nadaje się po prostu do zacytowania. Opisywany przez nas problem wciąż pokazuje, że reakcje na wyznanie osoby, która doświadczyła molestowania seksualnego w miejscu pracy, potrafią być skandaliczne. 

"Powinna ta Pani posłuchać i docenić odwdzięczenie" - stwierdził jeden z komentujących, odnosząc się zapewne do fragmentu, w którym nasza rozmówczyni opowiadała o upokarzającym doświadczeniu z jednym z pacjentów, który ją molestował.

Oczywiście nie zabrakło też wszelkiego rodzaju "porad" i rozbawionych reakcji. "Niech się zatrudni w domu pogrzebowym" - napisał ktoś pod tekstem. Padły też pytania, których można się było spodziewać, m.in. wręcz sakramentalne "dlaczego nie zareagowała od razu?".

Skonstatowała to zwięźle jedna z internautek: "Nie da się 'zareagować w chwili' bo normalną reakcją emocjonalną w takiej sytuacji jest m.in. zamrożenie".

Ponad 90 procent osób doświadczyło molestowania w miejscu pracy

Badanie, które PTPA przeprowadziło w okresie od kwietnia do czerwca 2022 roku, pokazało bardzo niepokojące tendencje. Do najważniejszych wniosków płynących z ankiet należy m.in. to, że molestowanie seksualne w miejscu zatrudnienia wciąż jest problemem powszechnie występującym. W większości przypadków doświadczają go kobiety, chociaż mężczyzn z takimi doświadczeniami też nie brakuje.

Większość osób, które wzięły udział w ankiecie, zadeklarowała, że doświadczyła molestowania w kształceniu zawodowym, miejscu pracy i usługach - było to powyżej 80 procent respondentów. Ponad 90 procent uczestników badania doświadczyło molestowania w miejscu pracy przynajmniej raz. 1/5 badanych, czyli około 19,9 procent, doświadczyła molestowania w miejscu pracy więcej niż dziesięć razy. Według autorów raportu dla wielu kobiet molestowanie stanowi integralną część doświadczenia w pracy zawodowej. Aż 85,6 proc. respondentek doświadczyło przekroczenia ich granic w miejscu świadczenia usług przynajmniej raz.

Najczęstszą formą molestowania, we wszystkich obszarach jest pogardliwe odnoszenie się do przedstawicieli/przedstawicielek jednej z płci, co wskazuje na 'upłciowiony' charakter tej formy dyskryminacji

- czytamy w najważniejszych wnioskach zawartych w dokumencie.

Źródła: gazeta.pl/Facebook/ptpa.org.pl

Więcej o: