Czy tulipany i goździki są trujące dla kota? Lista roślin, których lepiej pozbyć się z domu

Wielu właścicieli kotów zastanawia się, czy kwiaty w mieszkaniu mogą zaszkodzić naszym podopiecznym? Niektóre rośliny są szkodliwe dla zwierząt. Podpowiadamy, których kwiatów lepiej unikać, aby nasz kot był bezpieczny w domu.

W okresie wiosennym chętnie wstawiamy do wazonów świeże kwiaty. Opiekunowie kotów powinni jednak pamiętać, że nie wszystkie rośliny są dla nich bezpieczne. Okazuje się, że niektóre z nich mogą być szkodliwe dla naszego pupila. Do najpopularniejszych kwiatów ciętych należą tulipany i goździki. Czy są one trujące dla kota? 

Zobacz wideo Proste sztuczki, dzięki którym bukiet tulipanów będzie cieszył oko jeszcze dłużej

Czy goździki są trujące dla kota? Warto o tym wiedzieć

Koty często podgryzają rośliny. Wynika to z ciekawości, ale również z instynktu, gdyż skubiąc kwiaty, a szczególnie ich zielone części, pobudzają odruch wymiotny, aby oczyścić przewód pokarmowy. Niestety nie wszystkie rośliny są dla nich bezpieczne. Popularny goździk może okazać się trujący dla naszego zwierzęcia. Goździki są toksycznymi kwiatami, a ich zjedzenie zazwyczaj powoduje u kotów podrażnienie przełyku, skóry i dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Do poważniejszych objawów, jakie mogą pojawić się u kota po zjedzeniu tej rośliny, należą: wymioty, biegunka, ślinotok i ogólne osłabienie. Objawy powinny minąć po upływie kilku godzin, lecz jeśli tak się nie stanie, należy jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Czy tulipany są trujące dla kota? Zawierają niebezpieczne związki

Okres wiosenny to czas tulipanów, które chętnie kupujemy i stawiamy w mieszkaniu. Pamiętajmy jednak, że tulipany są toksyczne dla kotów, a zjedzenie każdej części – kwiatu, łodygi czy liści – może mieć poważne konsekwencje. W tulipanach znajdują się alkaloidy i związki glikozydowe, które są trujące dla kota, a ich spożycie grozi zatruciem, biegunką, wymiotami, ale również może wywołać trudności w oddychaniu i ślinotok. Jeśli wystąpiły jakiekolwiek objawy sugerujące zatrucie u zwierzęcia, należy niezwłocznie udać się do weterynarza.

Jakie rośliny są trujące dla kotów? Gdy masz kota, lepiej ich nie kupuj

Nie tylko goździki i tulipany są szkodliwe dla naszych podopiecznych. Oto lista trujących roślin dla kotów:

  • dracena,
  • zamiokulas,
  • kliwia,
  • fiołek alpejski, inaczej nazywany cyklamenem,
  • bluszcz pospolity,
  • pelargonia,
  • aloes,
  • oleander,
  • chryzantema.
Więcej o: