MacKenzie Scott to amerykańska pisarka i filantropka. Przez 26 lat była żoną Jeffa Bezosa. Rozwiedli się w 2019 roku. Dziś jest właścicielką 4 proc. akcji Amazona. W 2022 roku Forbes wycenił jej majątek na 27 miliardów dolarów, choć portal CEO World Magazine wskazuje kwotę 42,7 miliarda dolarów. Na liście najbogatszych kobiet na świecie została umieszczona tuż za podium, na czwartym miejscu. Scott hojnie wspiera organizacje charytatywne a kwoty, jakie do tej pory przekazała, robią wrażenie.
Więcej podobnych historii przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
W maju 2019 roku MacKenzie Scott podpisała zobowiązanie "The Giving Pledge", w którym obiecała, że większość swojego majątku przekaże na cele charytatywne. "The Giving Pledge" to kampania, która ma zachęcać miliarderów do dzielenia się bogactwem z potrzebującymi. Każdy, kto weźmie w niej udział, zobowiązuje się do przekazania przynajmniej połowy swojego majątku na cele dobroczynne. Rok później Scott ogłosiła, że przekazała już 1,7 miliarda dolarów dla 116 organizacji non-profit. W grudniu 2020 roku wpłaciła łącznie kolejne 4,15 miliarda dolarów.
Pieniądze otrzymały m.in. organizacje zajmujące się wsparciem dla osób, które finansowo ucierpiały na skutek pandemii, ale też placówki edukacyjne, organizacje skupiające się na równości rasowej, zmianach klimatycznych, demokracji czy równości osób LGBTQ+. Na jej wsparcie mogły też liczyć Girl Scouts, organizacja dla skautek, chrześcijańskie Habitat for Humanity czy organizacja Planned Parenthood, które zajmuje się edukacją seksualną czy promowaniem świadomego rodzicielstwa. To jednak niewielka część.
W grudniu 2022 roku, za pośrednictwem swojego bloga, ogłosiła, że od 2019 roku na cele charytatywne przekazała już 14 miliardów dolarów, wspierając ok. 1600 organizacji. MacKenzie Scott rzadko chwali się działalnością dobroczynną w wywiadach. Z jej wpisów i esejów publikowanych na blogu wiadomo, że zarówno ona, jak i współpracownicy, do tej pory kontaktowali się z organizacjami bezpośrednio i w tajemnicy. Od 2023 roku ma się to jednak zmienić. Pod koniec 2022 roku ogłosiła, że organizacje będą mogły zgłaszać się same za pośrednictwem specjalnie stworzonej strony. Scott i jej zespół będą oceniać zgłoszenia, analizując "potencjał trwałego pozytywnego wpływu", finanse i wyniki.
Pomoc MacKenzie Scott jest doceniania, ale kontrowersje budzą ogromne kwoty, które wpływają na konta organizacji charytatywnych. Dla niektórych z nich taki przypływ środków może bowiem okazać się kłopotliwy, szczególnie gdy stali sponsorzy zdecydują się wycofać. – Ilość pieniędzy nawet nie wydawała się realna, bardziej rzeczywiste było uczucie dumy i docenienia, że moja praca jednak ma znaczenie i ktoś to zauważył – stwierdził anonimowo jeden z liderów organizacji, która otrzymała dotację od miliarderki. Dla większości z nich, jak zaznacza CNN, była to największa kwota, jaką otrzymali.