Jak i kiedy siać ogórki na rozsadę? Trzymaj się 3 zasad, a wyrosną duże i chrupiące

Kiedy siać ogórki na rozsadę, by szybko cieszyć się pierwszymi plonami? Choć do najlepszego terminu pozostało jeszcze trochę czasu, warto wszystko przygotować zawczasu. O czym należy pamiętać?

Ogórki z domowej uprawy są nie tylko wyjątkowo pyszne, ale i zdrowe. Choć można sadzić je bezpośrednio do gruntu, warto najpierw przygotować rozsadę. W ten prosty sposób sprawisz, że będą gotowe do zbioru znacznie szybciej.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Dlaczego ogórków nie można jeść razem z pomidorami?

Kiedy siać ogórki na rozsadę i dlaczego warto dodać sobie pracy? Ciesz się szybszymi plonami

Ogórki najczęściej sadzi się bezpośrednio do gruntu od połowy maja do połowy czerwca, z kolei rozsadę przygotowuje się już w kwietniu, najlepiej w drugiej połowie miesiąca. Dokładny termin powinien zależeć od planowanej daty przeniesienia ich do ziemi, który nadejdzie ok. 4 tygodni po wysiewie ogórka do doniczek.

Pamiętaj również, że te warzywa bardzo źle reagują na mróz, dlatego w ziemi powinny znaleźć się najwcześniej w drugiej połowie maja, gdy ryzyko przymrozków będzie znikome. Choć wysiewanie ogórków na rozsadę dokłada trochę pracy, warto się nią zdecydować. W ten sposób pierwszymi plonami możesz cieszyć się od dwóch tygodni do nawet miesiąca wcześniej.

Edyta Herbuś Edyta Herbuś odsłania umięśniony brzuch w biustonoszu. "Obłędne zdjęcia"

Jak siać ogórki na rozsadę? Od tego zależy, jak szybko będą gotowe. Sadzenie ogórków krok po kroku

Rozsadę ogórków należy przygotować w osobnych doniczkach. W każdej możesz zasiać od jednego do nawet trzech nasion, by w razie potrzeby w późniejszym okresie wyrzucić słabszą sadzonkę. Wybierz ziemię próchniczą i żyzną, a same nasiona sadź na głębokość do 2 cm. Doniczki ustaw na szerokim i dobrze nasłonecznionym parapecie. Pamiętaj, że ogórki nie urosną, jeśli będzie zimno. Pilnuj, by kiełkowały w temperaturze od 22 do 24 stopni Celsjusza. Podlewaj je regularnie, ale umiarkowanie, by miały lekko wilgotną ziemię. Po ok. 4 tygodniach będą gotowe do przesadzenia do gruntu. Najlepiej zrobić to na przełomie maja i czerwca, w zależności od panujących temperatur.

Jeśli nie masz ogrodu, a chcesz cieszyć się pysznymi ogórkami, możesz zasadzić je w doniczkach na balkonie. Zrób to jednak nie wcześniej niż od połowy maja do połowy czerwca.

Dodaj do prania, a pozbędziesz się sierści Dodaj do prania i pozbądź się sierści. Pół szklanki rozwiąże problem

Więcej o: