Przez 50 lat obserwowały związki. To nie zdrada jest najczęstszą przyczyną rozpadu relacji

Dr Jessica Griffin i dr Pepper Schwartz to badaczki, które obserwowały 40 tysięcy par i ich relacje. Zajmowały się tym przez 50 lat. Kobiety powiedziały, jaka jest najczęstsza przyczyna rozpadu związku. Okazuje się, że wcale nie jest to zdrada.

Jessica Griffin i Pepper Schwartz poświęciły niemal całe swoje życie na badanie związków. Przez 50 lat obserwowały relacje małżeńskie par, które zdecydowały się na terapię. Dzięki temu badaczki wysunęły kilka zaskakujących wniosków. Niezależnie od długości trwania małżeństwa, Griffin i Schwartz wyróżniają cztery najważniejsze problemy, które negatywnie wpływają na każdy związek.

Zobacz wideo Oni kiedyś byli razem. Zapomniane związki show-biznesu

Badały związki przez 50 lat. Cztery rzeczy najczęściej prowadzą do rozstania

Jessica i Pepper wyróżniają cztery problemy w komunikacji, które prowadzą do rozstania.

  1. Pogarda
  2. Krytyka
  3. Defensywność
  4. Odwlekanie

Czym objawia się każdy z nich? Przede wszystkim brakiem szacunku. Kłótnie, przewracanie oczami, wyśmiewanie, krytykowanie charakteru partnera, przerzucanie winy, stosowanie wymówek, ignorowanie i odsuwanie w czasie rozmowy o problemie. Kluczową kwestią jest to, jak partnerzy zwracają się do siebie i ile czasu sobie poświęcają. - W jednym z badań laboratoryjnych już po 15 minutach byłyśmy w stanie przewidzieć z 94-procentową dokładnością, czy małżeństwo będzie trwać - powiedziały badaczki.

 

Przepis na udany związek. O czym powinniśmy pamiętać?

Dr Jessica Griffin i dr Pepper Schwartz uważają, że fundamentem udanego związku jest poświęcanie sobie uwagi. Para powinna wspólnie pokonywać problemy, a nie walczyć ze sobą. Partner musi czuć się doceniany, kochany i zauważony. Bardzo ważny jest wzajemny uśmiech, kontakt fizyczny i małe gesty, takie jak mówienie sobie "dzień dobry" i "dobranoc". Osoby w związkach powinny otwarcie mówić o uczuciach i wyświadczać sobie drobne przysługi. Jeśli macie problem z komunikacją, badaczki polecają zrobienie listy 20 rzeczy, które w sobie nawzajem kochacie. - Czytajcie je na głos i stawiajcie sobie wyzwania - mówią kobiety.

 

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl

Więcej o: