W jakiej temperaturze prać pościel, aby usunąć bakterie i roztocza? To częsty błąd

Czystość i higiena w sypialni mają znaczenie nie tylko dla snu, ale ogólnie dla zdrowia. Wiele osób zastanawia się, w ilu stopniach prać pościel, aby mieć pewność, że wszelkie zabrudzenia, plamy z potu oraz bakterie zostały, usunięte. Podpowiadamy, jak często prać pościel i jaka temperatura będzie idealna do jej prania.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Sypialnia powinna być oazą spokoju, zdrowia i relaksu. Jak się okazuje wiele z nas przez nieuwagę, czy nadmiar obowiązków nie poświęca wystarczająco czasu na sprzątanie tego pomieszania. I całkiem nieumyślnie z czasem sypialnia może stać się pomieszczeniem w domu, które nie będzie tak czyste i higieniczne, jak mogłoby się z pozoru wydawać. Biorąc pod uwagę, że spędzasz w łóżku od 7 do 9 godzin dziennie, ważne jest, aby upewnić się, że materac i pościel są tak czyste, jak to tylko możliwe, abyś mógł bez obaw spokojnie odpocząć.

Zobacz wideo Prasujesz pościel? Wypróbuj krochmal w sprayu

W jakiej temperaturze prać pościel? Miej pewność, że skutecznie pozbędziesz się bakterii

Chociaż wiele osób pierze ubrania w temperaturze maksymalnie wynoszącej 30 stopni, prześcieradła i pościel należą jednak, do innej kategorii. Wynika to m.in. z faktu, że każdej nocy spędzamy 7-9 godzin w łóżku. Ponad tydzień to od 49 do 63 godzin, podczas których mamy bezpośredni kontakt z kołdrą, pościelą i prześcieradłem. Gdy pranie w pralce w 30 stopniach może utrzymać w czystości koszulkę, którą nosimy przez dzień lub dwa, taka wartość nie nadaje się, w przypadku prania pościeli. Pranie w niższych temperaturach nie jest po prostu wystarczająco intensywne ani gorące, aby skutecznie zabić bakterie czy pozbyć się potu, znajdującego się ma materiale.

Podczas prania pościeli chcesz najlepiej ustaw temperaturę wynoszącą 60 stopni. Podczas długiego cyklu prania (około 2 godzin) możesz mieć pewność, że pot, łupież, kurz lub inne nieprzyjemności zostaną zabite i usunięte. Dodatkowo zredukujesz alergeny, które potencjalnie mogą być przyczyną problemów z oddychaniem.

Jak często prać pościel? Rób to, co 7 dni, jeśli spędzasz w łóżku ponad 49 godziny

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy to od tego, jak często śpimy w łóżku. Przy różnych stylach życia i trybach pracy niektóre osoby mogą spędzać w domu, tylko część tygodnia. Z reguły pościel należy prać co 7 nocy, jeśli w łóżku spędzasz od 49 do 63 godzin. Jeśli brakuje ci czasu lub masz natłok innych, domowych obowiązków, priorytetem powinno być prześcieradło, na którym leżysz bezpośrednio. Jednak, aby upewnić się, że wszystkie bakterie zostaną zabite, a sypialnia idealnie czysta, pranie prześcieradła jest niewystarczające.

Więcej o: