Wielu właścicieli czworonogów chciałoby wiedzieć, w jakim wieku w przeliczeniu na ludzkie lata jest ich pupil. Może to odpowiedzieć na pytanie, czy zwierzak jest już w średnim wieku, czy wciąż pozostaje psim nastolatkiem. Przez lata uważano, że istnieje prosty sposób na przeliczenie wieku psa na odpowiednik ludzkich lat. Metoda ta wynikała z założenia, że człowiek żyje średnio ok. 70 lat, z kolei pies - 10. W związku z tym uznano, że rok psiego życia odpowiada siedmiu ludzkim latom. By przeliczyć wiek psa, wystarczyło więc pomnożyć go przez 7. Jakiś czas temu amerykańscy naukowcy uznali jednak, że to błędna metoda.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Grupa amerykańskich naukowców uznała, że metoda mnożenia przez 7 opiera się na błędnym założeniu. Stworzyli więc skomplikowany, ale oparty o wnioski z badań genetycznych, wzór matematyczny. Zgodnie z analizą naukowców, psy nie starzeją się w jednostajnym tempie. U młodych zwierzaków proces starzenia przebiega szczególnie szybko w pierwszych latach, z czasem spowalniając. Jak więc brzmi wzór zasugerowany przez naukowców?
Wiek ludzki = 16 x logarytm naturalny wieku psa + 31
Oznacza to, że roczny pies w przeliczeniu na ludzkie lata ma już 31 lat. Jak to wygląda w kolejnych latach?
Istnieje też prosta metoda, którą sugeruje z kolei Amerykańskie Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii. Sposób ten bierze pod uwagę wielkość psa i jest nieco mniej skomplikowany. By obliczyć średni wiek psa na ludzkie lata, wystarczy zastosować przelicznik:
Konkretne dane różnią się jednak w zależności od rozmiaru zwierzaka. Próbując przeliczyć wiek psa, dobrze też brać pod uwagę jego wielkość, ale też schorzenia, takie jak artretyzm, problemy ze słuchem czy wagą, które mogą "postarzyć" pupila. Jak przeliczyć wiek psa? Tabela poniżej pomoże.