Dekoracje z łożyska i ozdoby z pępowiny. "Wiele mam wiesza takie pamiątki w pokojach dziecięcych"

Kapsułki, kosmetyki czy przekąski, jak czekoladki, z łożyska mogą budzić zdziwienie, jednak w pewnych kręgach stały się naturalne. Od pewnego czasu na popularności zyskuje też nieco inny zwyczaj. Mowa o wykonywaniu biżuterii czy pamiątkowych dekoracji z pępowiny i łożyska.

Co robić z pępowiną i łożyskiem po porodzie? Zazwyczaj jest ona utylizowana. Okazuje się, że pomysłów jest jednak znacznie więcej. Zjadanie łożyska to jeden z nich. Coraz więcej kobiet decyduje się na zachowanie kawałka pępowiny czy łożyska, by wykonać z nich wyjątkową i niecodzienną pamiątkę. I tak powstają obrazy malowane łożyskiem, napisy czy zawieszki do łańcuszka wykonane z pępowiny, a nawet dekoracje do domu.

Zobacz wideo Jeśli po porodzie chcesz zacząć ćwiczyć, powinnaś pójść do dwóch specjalistów. O jednym wciąż mało się mówi

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Trend, który może szokować. Coraz więcej mam decyduje się na taką pamiątkę

Pępowina to przewód łączący płód z łożyskiem, które z kolei dostarcza składniki odżywcze, witaminy, przeciwciała i tlen, pozbywając się też dwutlenku węgla czy produktów przemiany materii. To tyle z teorii. Po porodzie pępowina jest przecinana, by chwilę później rodząca wydaliła również łożysko. Zwykle zarówno łożysko, jak i pępowina są utylizowane, jednak na specjalną prośbę młodych mam, mogą być pozostawione. Chętne zamawiają specjalną usługę. Po co? Wszystko zależy od pomysłowości.

Dekoracje z łożyska i ozdoby z pępowiny. Usługi zyskują na popularności

Młoda mama może zamówić usługę wykonania niecodziennej pamiątki. Często w pakiecie można otrzymać dekorację z pępowiny i kapsułki wykonane z łożyska, niektóre firmy przerabiają je nawet w słodkości. I choć takie usługi dostępne są od lat, od niedawna zyskują na sporej popularności. W mediach społecznościowych, np. na Instagramie, można znaleźć sporo przykładów.

 

Z pępowiny wykonywane są zawieszki do łańcuszków, ozdoby oprawiane w ramkę, malowane farbą napisy (tu największą popularnością cieszy się "love", choć niektóre mamy proszą o wykonanie imienia dziecka). Łożysko również przetwarzane jest na dekorację, w tym np. odbijane kolorowymi farbami na ozdobnym papierze. Większość łożyska przetwarzane jest w tabletki, a mamy zachwalają sobie taką kurację.

 

– Każda taka pamiątka z pępowiny jest wyjątkowa i stanowi święty sposób, by mamy pamiętały o ciężkiej pracy, jaką ich organizm wykonał, by nosić dziecko w sobie przez tyle miesięcy – przyznała w rozmowie z portalem honey.nine.com.au Bobbie Cullingford, właścicielka jednej z firm zajmujących się taką usługą. – Wiele mam wiesza takie pamiątki w pokojach dziecięcych – dodała.

 
Więcej o: