Emerytura to świadczenie, o które mogą ubiegać się kobiety po 60. roku życia z 20-letnim stażem pracy oraz mężczyźni po 65. roku życia z 25-letnim stażem. Wiele osób zastanawia się, czy umowa cywilnoprawna jest wliczana do stażu pracy. Jak to wygląda w praktyce?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Umowa zlecenie jest umową cywilnoprawną, a więc podlega pod Kodeks cywilny, a nie Kodeks pracy, choć istnieją od tej zasady pewne wyjątki. Zdarza się bowiem, że umowa zlecenie nosi znamiona stosunku pracy. Dzieje się to w sytuacji, gdy wykonuje się ją w miejscu oraz godzinach ustalonych przez zleceniodawcę i pod jego stałym nadzorem. Jeśli tak wygląda sytuacja, przepracowany okres może zostać wliczony do stażu pracy.
Jednak wszystko tak naprawdę zależy od pracodawcy oraz indywidualnych ustaleń. Wpływ ma przede wszystkim to, jakie zapisy widnieją w umowie cywilnoprawnej. Zasadniczo jednak umowa zlecenie nie wlicza się do stażu pracy.
Jeśli umowa zlecenie stanowi jedyne źródło dochodu, uiszczane są obowiązkowe składki na ubezpieczenie zdrowotne, wypadkowe oraz na ubezpieczenie emerytalne i rentowne. Warto wiedzieć, że składki na ubezpieczenie społeczne (opłacane na umowie cywilnoprawnej) wliczają się do okresów składkowych, dlatego dają prawo do emerytury. Obowiązkowo nie jest opłacane jedynie ubezpieczenie chorobowe, jednak jeśli chcemy, możemy poprosić zleceniodawcę, by je dla nas odprowadzał.
Umowa zlecenie ma wpływ na wysokość emerytury, jaką można otrzymać w przyszłości. Obliczana jest ona bowiem na podstawie wysokości odprowadzonych przez lata składek. Zarówno tych obowiązkowych, jak i dobrowolnych.