Koperek w 4 dni? Jeden prosty trik przyspieszy wzrost nasion

Koper można wykorzystywać do dań lub traktować jako dodatek do kiszonek. Nie jest trudny w uprawie i nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych, ale przed jego posadzeniem warto pamiętać o jednej rzeczy, dzięki której przyspieszymy kiełkowanie nasion.

Koper ma minimalne wymagania, jeśli chodzi o uprawę. Jest rośliną jednoroczną, ale jej pielęgnacja nie stanowi większego kłopotu. Zanim jednak posadzimy koper, pamiętajmy, aby zrobić jedną rzecz, a na nasz koperek wykiełkuje już po czterech dniach.

Zobacz wideo Zielony chłodnik ogórkowy z młodymi ziemniaczkami i koperkiem

Gdzie sadzić koper? To prosta i łatwa w uprawie roślina

Koper nie wymaga specjalnych warunków glebowych, ale lubi żyzną i dobrze spulchnioną i wilgotną glebę. Powinien rosnąć na słonecznym stanowisku. Sadzimy go w rzędach oddalonych od siebie o 20 do 30 centymetrów, a wysiew trwa od połowy kwietnia nawet do połowy października. Koper warto obficie podlewać. Może rosnąć zarówno w ogrodzie, jak i w doniczce. Ta roślina jest świetnym dodatkiem do potraw, zup czy chłodników, ale również makaronu i ziemniaków. Z powodzeniem można ją stosować do marynaty, przyrządzania pikli oraz jako dodatek do potraw takich jak jajecznica, sałatki czy omlety.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Jak sadzić koper? Dzięki tej metodzie nasiona wykiełkują już po 4 dniach

Przed posadzeniem kopru, warto dobrze przygotować nasiona. Dzięki trikowi z wodą i materiałowym woreczkiem twoje nasiona wykiełkują już po 4 dniach, a nie po miesiącu. W roślinach takich jak koper czy pietruszka znajdują się olejki eteryczne, które wydłużają proces wzrostu. Jeśli namoczymy nasiona przed zasadzeniem, pozbędziemy się olejków, a roślina szybciej wykiełkuje. Przełóż je do materiałowego woreczka i zanurz w wodzie o temperaturze 50 do 60 stopni, potrzymaj 2 minuty, a potem przełóż do pojemnika z zimną wodą i odczekaj 2 dni. Pamiętaj o regularnej wymianie wody. Po upływie tego czasu wyjmij nasiona, osusz je i włóż do gleby.

Więcej o: