Kleszcze "budzą się" i stają się aktywne, gdy temperatura na zewnątrz utrzymuje się powyżej 5 stopni Celsjusza. Szacuje się, że nawet co trzeci kleszcz jest nosicielem poważnych chorób. Najczęstszymi są borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. Kleszcze są groźne nie tylko dla ludzi, lecz także dla naszych zwierząt. O tym, że trzeba na nie uważać podczas spacerów w lesie czy parku, nie trzeba nikomu powtarzać. Spotkać je można także w przydomowym ogrodzie. W odstraszeniu mogą pomóc domowe sposoby, warto jednak pamiętać, że naturalne metody mogą nie dać stuprocentowej ochrony. Lepiej więc nie tracić czujności.
Więcej sprawdzonych porad znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
By uniknąć inwazji kleszczy w ogrodzie, warto już teraz zadbać o posadzenie odpowiednich roślin. Pozwolą uchronić przed tym pajęczakiem i odstraszą go swoim zapachem. Co więc warto posadzić? Zaplanuj w ogrodzie miejsce dla tych prostych w uprawie kwiatów i ziół:,
Nie musisz sadzić każdej z wyżej wymienionych roślin. Wystarczy dobrze rozplanować kilka z nich, szczególnie w miejscach, w których lubisz spędzać czas w ogrodzie.
W czasie spacerów po łące lub w lesie, unikaj rzadko uczęszczanych ścieżek. Zakładaj spodnie z długimi nogawkami lub wysokie skarpety, zasłaniaj też ręce. Głowę ochroń chustą lub czapką. Po spacerze dokładnie obejrzyj linię włosów, skórę za uszami, pachwiny czy zgięcia łokci i kolan. Przed spacerem warto skórę posmarować olejkiem domowej roboty.
Wymieszaj i wysmaruj skórę na ok. 20-30 minut przed wyjściem z domu. Jakie zapachy odstraszą kleszcze? Sprawdzą się m.in. olejek miętowy, lawendowy, bazyliowy, z trawy cytrynowej, eukaliptusowy, geranium, goździkowy. Skuteczny jest też olejek z drzewa herbacianego, a dodatkowo możesz go nakładać bezpośrednio na skórę.