Ulgi dla seniorów po 60. roku życia. Nawet 50 proc. zniżki na te usługi w 2023 roku

Ulgi dla seniorów w 2023 roku mogą być realnym wsparciem dla domowego budżetu, dlatego warto się z nimi zapoznać. Każdy sposób, który pomaga zaoszczędzić trochę grosza w dobie inflacji i drożejących cen za usługi i produkty jest na wagę złota. Na co, poza 13. i 14. emeryturą mogą liczyć seniorzy?

Galopująca inflacja oraz wzrost cen za wszelkie usługi czy produkty sprawiają, że szukamy oszczędności wszędzie, gdzie to możliwe. Seniorzy, którzy pobierają emeryturę mogą liczyć na zniżki, które pozwolą im zaoszczędzić trochę grosza. O jakich mowa?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Gwiazdy narzekają na za niskie emerytury i ratują się dalszą aktywnością zawodową

Ulgi dla seniorów po 60. roku życia. Od stycznia weszły w życie istotne zmiany w legitymacji emeryta

Seniorzy, którzy osiągnęli wymagany wiek emerytalny (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn) oraz osoby pobierające rentę lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne otrzymują tzw. legitymację emeryta i rencisty. Od stycznia tego roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje ją automatycznie w formie elektronicznej, przez co staje się dostępna w aplikacji mObywatel. Co istotne, jeśli senior chciałby otrzymać tradycyjny blankiet, musi złożyć wniosek. Warto również wiedzieć, że dotychczas wydane legitymacje nie tracą ważności. Osoby posiadające legitymację mogą liczyć na wiele zniżek. Wśród nich znajdziesz m.in.:

  • Zniżkę na przejazdy komunikacją miejską. Jej wysokość zależna jest od gminy.
  • Dodatkową ulgę na pokrycie części opłat rehabilitacyjnych.
  • 50 proc. zniżki na wyrobienie paszportu. Warto pamiętać, że od 70 roku życia jest to całkowicie darmowe.
  • 37 proc. zniżki na dwa przejazdy pociągiem PKP Intercity w roku w drugiej klasie.
  • Zniżki na wyjścia do teatru, kina czy muzeum.

Brak opłat za abonament RTV 2023. Kto przysługuje?

Seniorzy mogą również skorzystać ze zwolnienia z opłat za abonament RTV. Dotyczy to:

  • osób, które mają ukończone 60 lat i pobierają emeryturę, jednak nie wyższą niż miesięczna kwota 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia,
  • osób, które ukończyły 75 lat, bez innych wymagań.

Co istotne, aby skorzystać z ulgi, należy udać się do urzędu Poczty Polskiej i tam przedstawić wniosek wraz z dokumentem, który potwierdza, że danej osobie przysługuje zwolnienie z opłaty abonamentowej.

Ogólnopolska Karta Seniora dla osób po 60. roku życia. Zniżki w wielu punkach

Poza legitymacją emeryta i rencisty, seniorzy, którzy ukończyli 60 lat mogą złożyć wniosek o wydanie Ogólnopolskiej Karty Seniora. Ta z kolei uprawnia ich do wielu zniżek w niemal 3000 punktach na terenie całego kraju. Dotyczy to m.in. sanatoriów, uzdrowisk czy instytucji kultury.

Więcej o: