Co ile dni należy wymieniać gąbkę do zmywania? Pamiętaj o tym, a unikniesz ataku bakterii

Jak często należy zmienia gąbkę do naczyń? Wiele osób w ogóle nad tym nawet się nie zastanawia. Okazuje się jednak, że jest to dosyć ważne, gdyż może mieć wpływ na nasze zdrowie. Podpowiadamy, jak uniknąć błędu.

Gąbki do naczyń wykonane z pianki i nylonu szybko wchłaniają wilgoć, przez co stają się cienkie i mają brzydki zapach. Czy należy je wymieniać dopiero wtedy? Czy może warto zrobić to wcześniej? Okazuje się, pierwsza oznaka, która świadczy o konieczności wymiany gąbki, to sytuacja, gdy przestaje ona oddawać całą wodę

Zobacz wideo Sposób na niejadka według Bosackiej? "Zapraszajmy dzieci do kuchni"

Co ile dni należy wymieniać gąbki do zmywania naczyń?

Często możemy spotkać się z opinią, że w kuchni może znajdować się więcej bakterii niż w toalecie. Dlatego też gąbkę do mycia naczyń należy zmieniać minimum raz w tygodniu. Dlaczego to takie ważne? Bakterie znajdujące się na tego typu gąbkach przenikają na naczynia, a z naczyń na pokarmy. To z kolei może prowadzić na przykład do schorzeń jelitowych. 

Siedlisko bakterii

Na ten temat wypowiedziała się niedawno Sylwia Panek, znana w mediach społecznościowych jako Mama chemik. W swoim poście przypomniała swoim obserwatorem o tym, że gąbki kuchenne to siedlisko bakterii.

- Są długo wilgotne i zostają na nich resztki jedzenia. To idealne warunki. A jeszcze gorzej, jeśli zostawiamy je w wodzie lub resztkach jedzenia w zlewie - napisała. - Naukowcy sugerują, że to tych gąbek powinniśmy bać się bardziej niż sedesów i powinniśmy wymieniać je nie rzadziej niż RAZ W TYGODNIU! - dodała. 

 

Mama chemik odniosła się także do kwestii dbania o czystość gąbek. - Wiem, że niektórzy takie gąbki piorą lub wkładają do zmywarki, ale to, podobnie jak w przypadku prania syntetycznych ubrań wiąże się z uwalnianiem mikroplastiku do ścieków. Jednocześnie jest to też problem z mikrobiologicznego punktu widzenia, gdyż złe bakterie, które ocalały zaczną się szybko ponownie namnażać i kolonizować Waszą gąbkę - zaznaczyła. 

Na koniec swojego wpisu Panek doradziła obserwatorom, by kupowali gąbki z naturalnych materiałów. Tego typu produkty po wyrzucenie na śmietnik rozłożą się do prostych związków organicznych.

Więcej o: