Jak uchronić się przed "głodowym świadczeniem"? Już teraz zadbaj o 5 elementów

W rozmowie z Business Insiderem eksperci podzielili się pięcioma radami, które ich zdaniem pozwolą żyć godnie na emeryturze i uchronić się przed głodowymi świadczeniami w przyszłości. Emerytalne prognozy dla dwudziesto- i trzydziestolatków nie są optymistyczne.

W styczniu Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował prognozy emerytalne na najbliższe lata. Zgodnie z nimi w 2061 roku na 1000 osób w wieku produkcyjnym będzie przypadać aż 806 emerytów. Do 2080 roku liczba ta wzrośnie do 839. Pesymistyczne są też prognozy dotyczące wysokości otrzymywanego świadczenia. Jak zauważa Business Insider, obecni dwudziesto- i trzydziestolatkowie mogą otrzymywać emerytury w wysokości ok. 25 proc. pensji. – Emerytura z ZUS będzie na poziomie najniższej emerytury. Przemyśl czy dałbyś radę przeżyć obecnie za 1 tys. 588 zł i 44 gr brutto – przestrzega Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego. To dlatego warto już teraz zadbać o oszczędności, które pozwolą godnie żyć na emeryturze. Co radzą eksperci?

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak żyć godnie na emeryturze? Eksperci radzą: przede wszystkim oszczędzać

– Nie ma jednej cudownej recepty – zaznacza Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju, w rozmowie z Business Insiderem. Warto być przygotowanym na dłuższą aktywność zawodową i zacząć oszczędzać. Im wcześniej, tym lepiej. Nawet niewielkie kwoty odkładane regularnie na konto oszczędnościowe lub Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego pozwolą uzbierać kwotę, która będzie zabezpieczeniem finansowym. Jak wylicza Business Insider, odkładanie co miesiąc przez 40 lat 100 zł pozwoli uzbierać 48 tys. złotych, co przy oprocentowaniu na poziomie 5 proc. pozwoli uzyskać 120 tys. To daje 1000 zł więcej do emerytury przez 10 lat. Zdaniem ekspertów warto też rozważyć skorzystanie z Pracowniczych Planów Kapitałowych. Systematyczne odkładanie na Indywidualnym Koncie Emerytalnym czy wspomnianym już IKZE pozwoli z kolei uniknąć podatku Belki i obniżyć podatek w corocznym rozliczeniu PIT. 

Jak zauważają eksperci, oszczędności warto rozdysponować w różny sposób i nie trzymać wszystkich pieniędzy w jednym miejscu. Co polecają? Fundusze inwestycyjne, obligacje czy, dla bardziej zorientowanych, akcje mogą pomóc w długoterminowym celu oszczędzania. Zwracają też uwagę, by, mimo mało optymistycznych prognoz, zaufać ZUS-owi i jak najwcześniej zadbać o to, by pracodawca opłacał składki na emeryturę. 

Jak uniknąć problemów na emeryturze? Nietypowa rada ekspertów

O co jeszcze, zdaniem ekspertów, warto się zatroszczyć? – Dzieci mogą być w pewnym stopniu zabezpieczeniem na naszą starość. Oczywiście nie można myśleć, że dzieci będą nas utrzymywać – zaznacza Bartosz Marczuk w rozmowie z Business Insiderem. Pomoc nie zawsze finansowa, może okazać się zbawienna.

Więcej o: