Mówi się, że "częste mycie skraca życie". Jest w tym więcej prawdy, niż myślisz

Wiele z nas popełnia te same kluczowe błędy podczas mycia ciała w kąpieli czy pod prysznicem, które rujnują kondycję naszej skóry. Dermatolodzy, ujawniają, co robimy źle i możemy nawet nie zdawać sobie z tego sprawy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kąpiel to nie tylko utrzymanie ciała w czystości. Może ona nieść również za sobą wiele problemów, które wpłyną na zdrowie czy kondycję skóry. Jakie są więc najczęstsze błędy podczas prysznica oraz z jaką częstotliwością najlepiej jest go brać? Wzięcie prysznica może wydawać się dość proste, ale są rzeczy, przez które możesz robić to źle.

Zobacz wideo Paulina Gałązka o castingu do "Dziewczyn z Dubaju": Chciano, żeby zatańczyć w stroju kąpielowym

Codzienny prysznic: czy to konieczne? Eksperci wyjaśniają

W powiedzeniu "częste mycie skraca życie" jest więcej prawdy, niż myślisz. Wiele osób codziennie bierze prysznic lub kąpiel i często jest to bardziej kwestia nawyków i norm społecznych niż zdrowia. Być może dlatego częstotliwość tej czynności jest tak różna w poszczególnych rejonach świata. Jak przekonują eksperci z serwisu "Harvard Health Publishing" nie ma idealnej częstotliwości, jak często należy brać prysznic. Eksperci sugerują jednak, że dla większości ludzi wystarczy prysznic kilka razy w tygodniu, trwający trzy lub cztery minuty ze szczególną uwagą na czyszczenie okolic pach i pachwin. Wyjątkiem jest oczywiście sytuacja, jeśli jesteśmy brudni, spoceni lub mamy inne powody, by robić to częściej.

Błędy, które popełniasz pod prysznicem. Zmiana nawyków kąpielowych wpłynie na kondycję skóry

Zbyt długie przebywanie pod prysznicem może usunąć naturalne olejki i wpłynąć na utratę płaszcza lipidowego, który chroni skórę przed utratą wilgoci. Doktor Rekha Tailor cytując portal "Glamour" radzi:

Im krótsze, tym lepiej. Niektórzy eksperci zalecają, że pięć minut wystarczy.

Prysznic w gorącej wodzie. Chyba każda osoba uwielbia relaksujący i gorący prysznic. Jednak jak się okazuje, chłodniejsze prysznice są lepsze dla skóry. Lekarz medycyny estetycznej Rekha Tailor na łamach "Glamour" tłumaczy:

Gorąca woda powoduje uszkodzenie komórek keratynowych, które znajdują się na zewnętrznej warstwie skóry lub naskórku. Wyższe temperatury powodują wysuszanie skóry i pogarszają stany skórne, takie jak egzema, co często prowadzi do zaczerwienienia, swędzenia i wysuszenia skóry.

Nie spłukujesz wszystkich produktów wystarczająco dobrze. Dermatolog doktor Johnson na łamach portalu "The Healthy" tłumaczy, że jest to niezwykle ważne, bo:

Utrzymujący się produkt może prowadzić do podrażnień skóry i zatykania porów, co może powodować trądzik.
Więcej o: