Wybieraj ten tryb podczas pieczenia. Różnicę zauważysz w rachunkach

W dobie inflacji oraz wyższych cen za usługi i produkty szukamy sprawdzonych, oraz skutecznych sposobów na oszczędzanie. Podwyżki za prąd z kolei skłaniają nas do rozsądniejszego gospodarowania energią. W jaki sposób korzystać z piekarnika, by zużywać jej jak najmniej?

Piekarnik to urządzenie, które znajdziemy w większości kuchni. Dania w nim przyrządzone są zdrowsze niż te smażone na tłuszczu, a poza tym niezwykle smaczne, najczęściej chrupiące zewnątrz, a miękkie w środku. Nic dziwnego, że chętnie z niego korzystamy, mimo że nie należy do energooszczędnych. Jak robić to z głową, by bezsensownie nie zużywać więcej prądu? 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak możemy zaoszczędzić prąd podczas pracy zdalnej?

Jak zmniejszyć rachunki za prąd? Rozsądnie korzystaj z piekarnika

Choć piekarnik "zjada" dość sporo prądu, istnieją proste triki, dzięki którym uda ci się tę ilość ograniczyć. Przede wszystkim, w trakcie pieczenia staraj się nie otwierać drzwiczek. Mimo że brzmi banalnie, wiele osób o tym zapomina i wciąż sprawdza, czy pieczona potrawa jest już gotowa. To prosta droga do tego, by do wnętrza wdarło się chłodniejsze powietrze, co sprawi, że piekarnik znów będzie wyrównywał temperaturę, a na to pobierał więcej prądu.

Kolejną sztuczką jest wyłączanie go na ok. 15 minut przed ukończeniem pieczenia. W środku jeszcze przez dłuższy czas nadal będzie utrzymywać się ciepło, w którym potrawa spokojnie zdąży upiec się tak, jak należy.

O czym warto pamiętać w trakcie korzystania z piekarnika? Te proste czynności pozwolą ci sporo zaoszczędzić

Możliwie najczęściej korzystaj z termoobiegu, albowiem to właśnie ten tryb pobiera najmniej energii i sam w sobie uważany jest za energooszczędny. Oprócz tego staraj się nie nagrzewać piekarnika dłużej, niż 10 minut, tyle zdecydowanie wystarczy. W trakcie pieczenia nie wybieraj wyższej temperatury niż zalecana. Na koniec pamiętaj, by zawsze przejrzeć instrukcje od producenta, gdzie znajdziesz wszelkie niezbędne informacje.

Więcej o: