Już nie 500 plus, a nawet 8000 zł dla małżeństw. Do Senatu trafiła nowa petycja

Jak podaje portal fakt.pl, do Senatu wpłynęła nowa petycja dotycząca dodatkowego świadczenia dla małżeństw z długim stażem. Tym razem mowa o jednorazowym zastrzyku gotówki, który miałby wynieść nawet 8 tys. zł.

Nawet 8 tysięcy złotych jednorazowo dla małżeństw z długim stażem? Na taki pomysł wpadł autor petycji, która wpłynęła do Senatu. Przedstawił gotowy projekt, wedle którego małżeństwa miałyby jednorazowo otrzymać od 5 do 8 tysięcy złotych. Kto dokładnie mógłby liczyć na dodatkowy zastrzyk gotówki?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo "Nigdy nie liczyłam na opiekuńczość państwa". Beata Kozidrak włącza się w dyskusję o emeryturach gwiazd

Małżeństwa z 50-letnim stażem mogą otrzymać 5 tys. zł. Petycja wpłynęła do Senatu

Dodatkowe świadczenie, które proponuje autor petycji, miałoby być wsparciem i pomocą dla małżeństw, które mają za sobą wiele lat wspólnego życia. Im dłuższy staż, tym kwota wsparcia byłaby wyższa. - Małżonkowie o długim stażu powinni otrzymywać świadczenie rodzinne na podobieństwo tzw. emerytury honorowej otrzymywanej przez 100-latków, przy czym świadczenie to powinno być przyznawane okresowo i jednorazowo, po wspólnym przeżyciu określonej liczby lat — zaznaczył cytowany przez portal fakt.pl. Wedle tego pomysłu pieniądze miałyby otrzymywać małżeństwa, począwszy od tzw. złotych godów, czyli pięćdziesięciolecia.

Im dłuższy staż, tym większe wsparcie dla małżeństw. Nawet 8 tys. zł

Wedle projektu małżeństwa, które są ze sobą 50 lat, miałyby otrzymać 5 000 zł. Wraz ze stażem rosłaby także wysokość świadczenia. Jak podaje fakt.pl, kolejno byłoby to:

  • po 55 latach małżeństwa - 5 500 zł,
  • po 60 latach małżeństwa - 6 000 zł,
  • po 65 latach małżeństwa - 6 500 zł,
  • po 70 latach małżeństwa - 7 000 zł,
  • po 75 latach małżeństwa - 7 500 zł,
  • po 80 latach małżeństwa - 8 000 zł.

Warunkiem otrzymania świadczenia ma być zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego, które potwierdziłoby staż małżeństwa. Zgodnie z regulaminem propozycja ma zostać rozpatrzona.

Projekt 500 plus dla małżeństw. "My nad takimi dokumentami w tej chwili nie pracujemy"

W zeszłym roku do Sejmu złożona została petycja dotycząca uhonorowania, a przy tym także wsparcia finansowego dla małżeństw z odpowiednio długim stażem, minimum pięćdziesięcioletnim. Mowa o świadczeniu Małżeństwo Plus, które co miesiąc miałoby wynosić 500 zł. Na jakim etapie są prace nad nowym dodatkiem? - My nad takimi dokumentami w tej chwili nie pracujemy — zdradziła Marlena Maląg, minister pracy i polityki społecznej Polski, cytowana przez Dziennik Bałtycki.

Więcej o: