Kiedy wypadają święta wielkanocne 2023? Data nie jest przypadkowa. Wiąże się z tradycją

Kiedy wypadają święta wielkanocne? To jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich. Wraz z nimi dla wielu uczniów i pracowników istotna jest też przerwa świąteczna. Wielkanoc 2023 zbliża się wielkimi krokami, ale od czego zależy dokładna data święta? Okazuje się, że wiąże się z fazami księżyca.

Wielkanoc 2023 zbliża się dużymi krokami. Choć wielu z nas pamięta, że data świąt jest ruchoma, nie każdy zdaje sobie sprawę, od czego to tak naprawdę zależy. Dlaczego co roku obchodzimy je w innym terminie? Wyjaśniamy też, na ile dni wolnych od pracy i szkoły mogą liczyć pracownicy i uczniowie.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak ograniczyć marnowanie jedzenia w święta? Ekspertka wyjaśnia

Kiedy wypadają święta wielkanocne? Data jest ruchoma. Od czego zależy?

Wierni przygotowują się do Wielkanocy już od 22 lutego, czyli Środy Popielcowej. To dzień rozpoczynający 40-dniowy Wielki Post, który trwa aż do Wielkiego Czwartku. W tym roku Wielkanoc przypada w niedzielę 9 kwietnia, a drugi dzień świąt (Poniedziałek Wielkanocny) w poniedziałek 10 kwietnia. 

Ruchoma data wiąże się z wiosennymi fazami Księżyca, ale duże znaczenie ma też ruchomość żydowskiego święta Paschy — według apostoła Marka, Łukasza i Mateusza ukrzyżowanie Jezusa miało miejsce zaledwie dzień po tym święcie, które przypada na ostatnią dobę przed pełnią Księżyca. Innego zdania był Święty Jan, który twierdził, iż Jezusa ukrzyżowano dokładnie w dniu święta Paschy. Z tego względu na soborze nicejskim w 325 r. ustalono, że Wielkanoc powinna zawsze mieć miejsce w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca.

Choć dzieciom często kojarzą się z kolorowymi pisankami i rodzinnymi spotkaniami, to jedne z najważniejszych świąt w życiu każdego katolika. Ustanowiono je na pamiątkę Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa i służą rozważaniom dotyczącym jego męki, a następnie celebrowaniu Zmartwychwstania.

Wielkanoc 2023 - dni wolne. Na jaką przerwę mogą liczyć pracownicy i uczniowie?

Zgodnie z zapisami ustawy o dniach wolnych od pracy zarówno Wielkanoc, jak i Poniedziałek Wielkanocny są dniami wolnymi od pracy. 

Wiele osób co roku zastanawia się, czy Wielki Czwartek i Wielki Piątek są dniami ustawowo wolnymi od pracy. Okazuje się, że nie — te dni są pracujące. Inaczej sprawa wygląda w przypadku uczniów. Ci będą mieli przerwę od szkoły od 6 kwietnia (Wielki Czwartek) do 11 kwietnia (wtorek).

Więcej o: