Kiedy przycinać wrzosy i lawendę po zimie? Dopilnuj terminu, a krzewy obsypią się kwiatami

Przycinanie roślin na wiosnę to często zabieg konieczny. Dzięki temu krzewy ozdobne czy owocowe odżyją po zimie, ale też zagęszczą się i wypuszczą nowe pędy. Sprawdź, kiedy przycinać wrzosy, lawendę czy świerki i jak to zrobić, by latem były bujne.

Przycinanie pobudza rośliny do wypuszczenia nowych pędów, a więc zagęszczania, pozwala też odmłodzić starsze krzewy i nadać im odpowiedni kształt. Zabieg ten wykonuje się często wiosną, latem i jesienią. W przypadku wielu krzewów, cięcie pędów to zabieg konieczny, szczególnie po zimie. Na dzień przycinania warto wybrać bezdeszczowy dzień, a temperatura powinna co najmniej od kilku dni utrzymywać się powyżej zera. Kiedy dokładnie przycinać rośliny w ogrodzie? Podpowiadamy.

Więcej podobnych porad znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Wspaniały zapach w kilku postaciach. Co można wyczarować z lawendy?

Jak i kiedy przycinać wrzosy? Najlepszy termin już niedługo

Przycinanie wrzosów to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Warto pamiętać o regularności. Kiedy przycinać wrzosy? Najlepiej robić to każdego roku po zimie, tuż po zakończeniu mrozów i przymrozków. Odmiany kwitnące latem lub późnym latem przycinaj na przełomie marca i kwietnia. Te kwitnące wiosną przytnij już po przekwitnięciu, a więc w maju i czerwcu.

Jak przycinać wrzosy? Przygotuj ostre nożyce lub sekator i przejdź do zabiegu. Usuń przekwitłe kwiatostany. Pędy przemarznięte przytnij mocno, nawet tuż przy podłożu. Pozostałe podetnij poniżej miejsca, z którego wyrastały kwiaty. Jeśli przycinasz wrzosy wczesną wiosną, możesz zabezpieczyć krzewy agrowłókniną, by uchronić je przed ewentualnymi przymrozkami.

Zaraza ziemniaczana. Oprysk to najlepszy sposób na walkę z tym problemem Czym pryskać drzewa owocowe na wiosnę? Weź 10 zł i idź do apteki

Kiedy przycinać lawendę? Uważaj na jeden szczegół, by nie uszkodzić krzewów

Systematyczne przycinanie lawendy sprawi, że pędy nie będą drewnieć, a krzewy będą gęstsze. Pierwsze cięcie najlepiej wykonać tuż po posadzeniu. Cięcie wiosenne dobrze jest wykonywać, podobnie jak w przypadku wrzosów, na przełomie marca i kwietnia. Zabieg wykonaj na tych krzewach, które nie były przycinane jesienią. Uważaj, by nie uszkodzić pączków kwiatowych i nie ścinaj drewnianych łodyg poniżej liści. Zbyt mocno przycięte pędy nigdy bowiem nie odrosną.

Jak przycinać lawendę? Przy pomocy ostrego sekatora przytnij roślinę o jedną trzecią wysokości, uważając na zielone pędy.

Jenna Dewan Gwiazda "Step Up" w odważnej sukience za 7096 zł. Fani oniemieli

Kiedy przycinać świerki? Dzięki temu będą wspaniałą ozdobą

Podcinanie i formowanie świerków, niezależnie od odmiany, to jeden z najważniejszych zabieg pielęgnacyjnych. Szczególnie jeśli drzewa te sadzimy w ogrodzie dla ich walorów ozdobnych. Większość świerków rośnie bowiem dość szybko, przycinanie pozwoli więc utrzymać dobre wybarwienie i gęstość drzew. Kiedy przycinać świerki? Najlepiej rób to wczesną wiosną, w marcu lub na początku kwietnia, jeszcze zanim rozpocznie się proces wegetacji. Jak to robić? Na początek usuń wszystkie zniszczone, chore i połamane pędy. Następnie uformuj drzewo w pożądany kształt. Usuń młode przyrosty i chore pędy, by uregulować wzrost świerka.

Więcej o: