Kiedy przycinać wrzosy i lawendę po zimie? Dopilnuj terminu, a krzewy obsypią się kwiatami

Przycinanie roślin na wiosnę to często zabieg konieczny. Dzięki temu krzewy ozdobne czy owocowe odżyją po zimie, ale też zagęszczą się i wypuszczą nowe pędy. Sprawdź, kiedy przycinać wrzosy, lawendę czy świerki i jak to zrobić, by latem były bujne.

Przycinanie pobudza rośliny do wypuszczenia nowych pędów, a więc zagęszczania, pozwala też odmłodzić starsze krzewy i nadać im odpowiedni kształt. Zabieg ten wykonuje się często wiosną, latem i jesienią. W przypadku wielu krzewów, cięcie pędów to zabieg konieczny, szczególnie po zimie. Na dzień przycinania warto wybrać bezdeszczowy dzień, a temperatura powinna co najmniej od kilku dni utrzymywać się powyżej zera. Kiedy dokładnie przycinać rośliny w ogrodzie? Podpowiadamy.

Więcej podobnych porad znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Wspaniały zapach w kilku postaciach. Co można wyczarować z lawendy?

Jak i kiedy przycinać wrzosy? Najlepszy termin już niedługo

Przycinanie wrzosów to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Warto pamiętać o regularności. Kiedy przycinać wrzosy? Najlepiej robić to każdego roku po zimie, tuż po zakończeniu mrozów i przymrozków. Odmiany kwitnące latem lub późnym latem przycinaj na przełomie marca i kwietnia. Te kwitnące wiosną przytnij już po przekwitnięciu, a więc w maju i czerwcu.

Jak przycinać wrzosy? Przygotuj ostre nożyce lub sekator i przejdź do zabiegu. Usuń przekwitłe kwiatostany. Pędy przemarznięte przytnij mocno, nawet tuż przy podłożu. Pozostałe podetnij poniżej miejsca, z którego wyrastały kwiaty. Jeśli przycinasz wrzosy wczesną wiosną, możesz zabezpieczyć krzewy agrowłókniną, by uchronić je przed ewentualnymi przymrozkami.

Kiedy przycinać lawendę? Uważaj na jeden szczegół, by nie uszkodzić krzewów

Systematyczne przycinanie lawendy sprawi, że pędy nie będą drewnieć, a krzewy będą gęstsze. Pierwsze cięcie najlepiej wykonać tuż po posadzeniu. Cięcie wiosenne dobrze jest wykonywać, podobnie jak w przypadku wrzosów, na przełomie marca i kwietnia. Zabieg wykonaj na tych krzewach, które nie były przycinane jesienią. Uważaj, by nie uszkodzić pączków kwiatowych i nie ścinaj drewnianych łodyg poniżej liści. Zbyt mocno przycięte pędy nigdy bowiem nie odrosną.

Jak przycinać lawendę? Przy pomocy ostrego sekatora przytnij roślinę o jedną trzecią wysokości, uważając na zielone pędy.

Kiedy przycinać świerki? Dzięki temu będą wspaniałą ozdobą

Podcinanie i formowanie świerków, niezależnie od odmiany, to jeden z najważniejszych zabieg pielęgnacyjnych. Szczególnie jeśli drzewa te sadzimy w ogrodzie dla ich walorów ozdobnych. Większość świerków rośnie bowiem dość szybko, przycinanie pozwoli więc utrzymać dobre wybarwienie i gęstość drzew. Kiedy przycinać świerki? Najlepiej rób to wczesną wiosną, w marcu lub na początku kwietnia, jeszcze zanim rozpocznie się proces wegetacji. Jak to robić? Na początek usuń wszystkie zniszczone, chore i połamane pędy. Następnie uformuj drzewo w pożądany kształt. Usuń młode przyrosty i chore pędy, by uregulować wzrost świerka.

Więcej o: