Nawet 500 zł mandatu mogą otrzymać mieszkańcy bloków. Za co? Lista jest dość długa

Choć słynne polskie przysłowie mówi "wolnoć Tomku w swoim domku", mieszkańcy bloków muszą przestrzegać szeregu zasad. Ich nieprzestrzeganie może skoczyć się mandatem. Na co szczególnie powinni uważać?

Podczas gdy jedni nie wyobrażają sobie życia z sąsiadami z każdej strony, inni doceniają komfort związany z tym wyborem. Niemniej jednak zarówno jedni, jak i drudzy muszą pamiętać o przestrzeganiu ogólnie przyjętych zasad. Mimo wszystko nie da się ukryć, że do nieporozumień dochodzi w szczególności w blokach. O czym nie zawsze pamiętają ich mieszkańcy?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Pomaska: Mechanizm dla ludzi, których nie stać na mieszkanie, to nasz priorytet

Mandat za hałasowanie nie tylko nocą. Za te zachowania możesz zostać ukarany także za dnia

Do najpopularniejszych kwestii spornych dotyczących życia w blokach należy cisza nocna, która trwa zazwyczaj od 22 do 6. O ile w polskim prawie nie znajdziemy zapisu, który normuje to pojęcie, w Kodeksie wykroczeń możemy przeczytać, że osoby które "krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłócają spokój albo spoczynek nocny, podlegają karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny". Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, także za uporczywe hałasowanie i "zakłócanie korzystania z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę" także można dostać mandat, nawet jeśli dzieje się to za dnia. To dotyczy, chociażby głośnych awantur czy ciągłego słuchania muzyki i innych uporczywych hałasów.

O czym jeszcze musisz pamiętać, mieszkając w bloku? Lista jest dość długa

  • Wraz z podwyżkami prądu wiele osób stara się zaoszczędzić, dlatego na czas nieobecności w mieszkaniu zakręca kaloryfery. Okazuje się, że także za takie zachowanie można dostać mandat, gdyż wiele spółdzielni bądź wspólnot ma zapisaną w regulaminie temperaturę minimalną, jaka powinna panować w mieszkaniu. Przekonała się jakiś czas temu o tym pewna mieszkanka Gdyni.
  • Osoby, które nie dbają o należyty porządek, mogą zostać ukarane mandatem w wysokości 500 zł
  • W ciepłe miesiące należy zrezygnować z opalania się topless oraz grillowania na balkonie, gdyż takie zachowanie również może skutkować mandatem. 
  • Zgodnie z przepisami przeciwpożarowymi zarówno na klatkach, jak i korytarzach, nie powinny znajdować się żadne przedmioty, które mogą utrudniać dostanie się do mieszkania lub wyjście z niego. 
  • Oprócz tego warto pamiętać, że wiele spółdzielni oraz wspólnot zabrania palenia na balkonie.

Zasady, których należy przestrzegać w budynkach wielorodzinnych, znajdziemy w Kodeksie cywilnym, Kodeksie wykroczeń, ustawie o własności lokali i prawie budowlanym. Warto też zapoznać się z regulaminem wspólnoty lub spółdzielni.

Więcej o: