Jak złagodzić objawy menopauzy? Sięgnij po naturalne składniki. Pomoże roślina, którą znajdziesz na łące

Menopauza to naturalny etap w życiu każdej kobiety. W tym czasie organizm przechodzi w stan bezpłodny, a wraz z wygasaniem czynności jajników następują zmiany hormonalne. Nieodłączną częścią klimakterium są objawy dla wielu kobiet uciążliwe. Jak złagodzić menopauzę?

Menopauza to czas całkowitego ustania owulacji i odnosi się do ostatniej miesiączki. Pojawia się między 45 a 55 rokiem. Zmiany w organizmie nie następują nagle. Każda kobieta może je przechodzić w różny sposób, wiele doświadcza jednak określonych i nieprzyjemnych objawów. Te często pojawiają się nawet kilka lat przed ostatnią miesiączką. Czy da się jakoś je złagodzić? Wiele kobiet sięga po suplementy lub zioła. Które z nich warto stosować?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Menopauza? Nie musi boleć

Objawy menopauzy. Uderzenia gorąca to nie wszystko

Pierwszymi sygnałami nadchodzącej menopauzy są uderzenia gorąca i zimna, rozdrażnienie i częste zmęczenie. Do tego często dochodzi huśtawka emocjonalna. Gdy stają się uciążliwe, warto udać się do ginekologa, zbadać poziom hormonów. Zmiany hormonalne, a szczególnie obniżanie poziomu estrogenów, powodują nie tylko uderzenia gorąca. Wiele kobiet zauważa zmiany przemiany materii, utratę jędrności skóry. Jakie jeszcze objawy mogą pojawić się w okresie menopauzy? M.in.:

  • nadciśnienie tętnicze, kołatanie serca,
  • bóle i zawroty głowy,
  • obniżenie libido,
  • suchość pochwy,
  • problemy z zaparciami.

Jak złagodzić menopauzę? Możesz sięgnąć po zioła

Jak sobie poradzić z uciążliwymi objawami menopauzy? Wiele osób sięga po zioła, które mogą złagodzić dolegliwości. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku uporczywych problemów warto zgłosić się do lekarza, który może wprowadzić odpowiednie leki. Przed wprowadzaniem ziołowych suplementów diety, szczególnie w trakcie terapii hormonalnej lub po leczeniu nowotworowym, również dobrze jest skonsultować się z lekarzem. Jakie zioła mogą łagodzić objawy menopauzy? Jak radzi ekspertka DOZ.pl, mgr. farm. Joanna Naczyńska, warto sięgnąć po wyciągi z ziół, które są bogate w fitoestrogeny (izoflawony, lignany i kumestany). Te obecne są m.in. w:

  • soi (bogata w izoflawon),
  • lnie i oleju lnianym (zawiera lignany),
  • koniczynie czerwonej, szyszkach chmielu, kukurydzy (zawierają kumestany).

By złagodzić objawy menopauzy, warto sięgnąć po herbatki z dodatkiem melisy, szałwii, dziurawca i szyszek chmielu, które mogą korzystnie wpływać na samopoczucie i redukować nadmierną drażliwość. Pamiętaj, by po wypiciu dziurawca nie wychodzić na słońce. Dietę warto wzbogacić w olej lniany. W złagodzeniu nieprzyjemnych dolegliwości mogą też pomóc ziołowe suplementy z dodatkiem korzenia pluskwicy groniastej, która złagodzi uderzenia gorąca. Sporą popularnością cieszą się też produkty z dodatkiem wyciągu z rośliny, którą można znaleźć na każdej łące. Mowa o koniczynie czerwonej (zwanej też łąkową), która łagodzi objawy menopauzy. Warto też sięgnąć po niepokalanek mnisi czy wyciąg z nasion soi.

Więcej o: